Prenatal dönemde siklofosfamide maruz bırakılan sıçan beyinciğinde ginkgo bilobanın koruyucu etkisinin stereolojik yöntemlerle araştırılması
Investigation of the protective effect of ginkgo bilobaon the rat cerebellum following prenatal exposure tocyclophosphamide using stereological method
  1. Tez No: 715712
  2. Yazar: SARMAD HAYDER WELI WELI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMAD YAHYAZADEH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, siklofosfamid (SK) prenatal maruziyetin sıçan beyincik üzerindeki olumsuz etkilerinin araştırılması amaçlandı. Ayrıca ginkgo biloba'nın (GB) serebellar dokularda SK'nın neden olduğu olası biyolojik değişikliklere karşı koruyucu etkileri de değerlendirildi. Bu çalışmada 12 haftalık 230-280 gr ağırlığındaki 20 dişi sıçan 5 gruba ayrılmıştır: kontrol, sham, SK (20 mg/kg, intraperitoneal), GB (80 mg/kg/gün, oral) ve SK+GB (SK, 20 mg/kg; GB, 80 mg/kg/gün). Çiftleşmeden sonra hem SK hem de SK+GB grupları tek doz SK'ya maruz bırakıldı. Doğumdan sonra her gruptan rastgele 8 dişi sıçan seçildi ve 32 gün boyunca normal koşullarda standart yem ile beslendi. Deneme süresinin sonunda, sıçanlara anestezi altında kardiak perfüzyon uygulandı. Sonrasında beyincikleri çıkarıldı ve mikroskop altında beyincikten elde edilen kesitler sterolojik ve histopatolojik olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the negative effects of prenatal exposure to cyclophosphamide (SK) on the rat cerebellum. In addition, we evaluated the protective activity of ginkgo biloba (GB) against possible biological changes caused by SK in cerebellar tissues. In the present study, 20 adult female rats (12 weeks old, weighing 230-280 g) were divided into 5 groups: control, sham, SK (20 mg/kg, intraperitoneal), GB (80 mg/kg/day, orally), and SK+GB (SK, 20 mg/kg; GB, 80 mg/kg/day). After mating, both SK and SK+GB groups were exposed to SK. After parturition, 8 female rats were randomly selected from each group, maintained under normal conditions, and fed with standard chow for 32 days. At the end of the experimental period, rats underwent cardiac perfusion under anesthesia. The cerebella were immediately removed, and sections obtained from the cerebellum were examined at the light microscope stereologically and histopathologically.