Rize ilinde alkol ve madde kullanım bozukluğu nedeniyle ayaktan tedavi edilen hastalarda dürtüsellik ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between impulsivity and psychologi̇cal well-bei̇ng in outpati̇ents for alcohol and substance use di̇sorder i̇n Rize provi̇nce
  1. Tez No: 715923
  2. Yazar: MEHMET YUNUS TOPGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KIZILKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychology, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın amacı alkol ve madde kullanım bozukluğu tanısı ile ayaktan tedavi alan hastaların, dürtüsellik düzeylerinin belirlenmesi, psikolojik iyi oluş düzeylerinin belirlenmesi ve bu iki durumun birbirleri ile olan ilişkisinin araştırılmasını ele almaktadır. Araştırmaya katılım sağlayan hastaların dürtüsellik seviyelerinin ve psikolojik iyi oluş seviyelerinin ölçeklerle incelenip değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca çalışmanın değişkenleri ele alınırken yaş, eğitim seviyesi, çalışma durumu, tercih maddesi, geçmişte yaşanılan psikiyatrik durumlar vb. sosyo-demografik veriler ile değişme düzeyi de ele alınmıştır. Rize iline bağlı Yeşilay Danışmanlık Merkezinde ayaktan tedavi alan hastalarıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada alkol ve madde kullanım bozukluğu olan hastalarda dürtüsellik ve psikolojik iyi oluş seviyeleri incelenmiştir. Araştırma hakkında bilgilendirilen ve araştırmaya katılmayı kabul eden 50 hasta araştırmaya alınmıştır. Veri toplama aracı olarak bilgilendirilmiş Onam Formu, araştırma için hazırlanmış Sosyo-demografik veri formu, Barrat Dürtüsellik Ölçeği ve Warwick-Edinburg Mental İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın verileri SPSS v.21 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada yapılan gruplar arası karşılaştırmalarda Mann Whitney U, Kruskal Wallis testleri kullanılmış, korelasyon analizlerinde ise Spearman korelasyon analizi yürütülmüştür. Katılımcıların çalışma durumlarına göre Barratt Dürtüsellik Ölçeği plan yapamama sıra ortalamaları arasında anlamlı fark bulunmuştur (z=-1.968; p=.049). Çalışmayanların plan yapamama sıra ortalamaları (sort=29.43) çalışanların sıra ortalamalarından (sort=21.39) anlamı düzeyde yüksek bulunmuştur. Katılımcıların yaşları ile plan yapamama düzeyleri arasında negatif yönde ve orta etki düzeyinde anlamlı ilişki bulunmuştur (r=-.380; p=.006). Yaş arttıkça plan yapamama dürtüselliği azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the impulsivity levels of patients receiving outpatient treatment with the diagnosis of alcohol and substance use disorder, to determine their psychological well-being levels, and to investigate the relationship between these two conditions. It was aimed to examine and evaluate the impulsivity levels and psychological well-being levels of the patients who participated in the research with scales. In addition, when considering the variables of the study, age, education level, employment status, preference item, psychiatric conditions in the past, etc. socio-demographic data and the level of change were also discussed. It was carried out with clients who received outpatient treatment at the Green Crescent Counseling Center in Rize. In the study, impulsivity and psychological well-being levels were examined in clients with alcohol and substance use disorders. Fifty patients who were informed about the study and agreed to participate in the study were included in the study. Informed Consent Form, socio-demographic data form prepared for the research, Barrat Impulsivity Scale and Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale were used as data collection tools. The data of the study were analyzed with SPSS v.21 statistical program. Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were used in the intergroup comparisons, and Spearman correlation analysis was used in the correlation analysis. A significant difference was found between the mean rank of not being able to plan on the Barratt Impulsivity Scale according to the working status of the participants (z=-1.968; p=.049). The mean rank (sort=29.43) of those who do not work was found to be significantly higher than the mean rank (sort=21.39) of the employees. There was a negative and moderately significant correlation between the age of the participants and their level of not being able to plan (r=-.380; p=.006). As the age increases, the impulsivity of not being able to plan decreases.