Rize ilinde organik alabalık yetiştiriciliği yapan işletmelerin yapısal ve ekonomik analizi
Structural and economic analysis of organic trout farms in Rize
- Tez No: 317803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEMEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Rize'de bulunan organik alabalık yetiştiriciliği yapan işletmelerin yapısal ve ekonomik analizi yapılmıştır.Anket yapılan işletmelerde aktif içerisinde en büyük sermaye grubunu arazi ve havuz varlığı oluşturmaktadır. İşletme sermayesi içerisinde en büyük payı balık varlığı oluşturmaktadır. İşletme birim havuz alanına en fazla brüt hasıla B işletmesinde (771,70 TL/ m2) elde edilmiştir. Net kar en yüksek A (1 927 558 TL), en düşük F (46 972 TL); sermaye devir oranı en yüksek E ( % 70.09 ve 1.43 yıl), en düşük F ( % 20.99 ve 4.77 yıl); rantabilitesi en yüksek E (% 59. 81) ve en düşük F (% 12.31) işletmelerinde hesaplanmıştır. Bölge genelinde işletmelerde bulunan ortalama damızlık balık sayısı 1 284 adet, damızlıkların ortalama yumurta verimi ise 2 166.7 adet/damızlık olarak bulunmuştur.İşletmelerin toplam proje kapasitesi ve üretimi 471 ton/yıl olup yaptıkları organik yetiştiricilik toplamı ise 161 ton/yıl olarak görülmektedir. İşletmelerdeki havuzların ortalama hasat yoğunluğu 19.01 kg/m3 olarak saptanmıştır. Yem dönüşüm oranı ortalama 1.10 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural and economıcal analysis of organic trout farms in Rize region has been investigated.In the interprises, surveyed, the greatest pation of active capital were land and ponds. The greatest portion of the expenses was fish. The most gross outcome of per unit pond area was in enterprise B (771,70 TL/ m2). The highest net profit in enterprise A, the lowest in enterprise F; the highest capital turn ratio in enterprise E, the lowest in enterprise F; the highest profitability in enterprise E, the lowest profitability in enterprise F. The average regional number of brood stock per farm was found 1 284 while the mean fecundity was determined as 2166.7 ova/female.The total productions of all the enterprises were estimated 471 tons/years but total organic productions 161 tons/years. Harvesting density of the ponds in these farms was found to be 19.01 kg/m3. Feed conversion ratio was computed 1.10.