Lanthanum doped calcium silicate nanoparticles for drug delivery and X-ray contrast imaging
İlaç salımı ve x-ray kontrast görüntüleme için nanopartikül lantanum katkılı kalsiyum silikat
- Tez No: 716000
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AMMAR ZEİDAN GHAİLAN ALSHEMARY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İyon katkılı, doku mühendisliği alanında sadece yenilenebilir bir malzeme olarak değil, aynı zamanda ilaç taşıyıcı olarak da işlev görebilen mezogözenekli yapıları çok önemli bir malzeme haline getirdi. Kalsiyum silikat (CS) cam-seramikleri farklı miktarlarda 0, 5, %10 ve %20 lantan (La3+) co-precipitation yöntemi kullanılarak hazırlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, kalsiyum silikat ve lantan katkılı kalsiyum silikat (La-CS) nanopartıkıllarının (NPs) yeni bileşimlerini sentezlemek ve karakterize etmektir. Hazırlanan malzemeler sinterlenmiştir. 2 saat boyunca 900°C'de Hazırlanan malzemelerin kimyasal bileşimi ve fiziksel özellikleri, taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak karakterize edildi, sonuçlar ayrıca saf CS'nin mikrograflarının yoğun bir şekilde paketlendiğini ve çoklu katmanlarda olduğunu gösterdi. bulundu ve kompozitlerde artan miktarda La3+ iyon içeriği ile azaldığı, partikül boyutu ~ 106 nm olduğu X-ışını Difraksiyon (XRD) desenleri ile iyi bir uyum içindeydi. CS'nin standart aşaması. Brunauer- Emmet- Teller (BET) netleştirdi Sentezlenmiş NP'ler, katkısız CS için 9.742 m2g-1 ile La-CS için 3.378 m2g-1, gözenek hacmi 2.411 cm3g-1 ila 9.626 cm3g-1 arasında değişen bir yüzey alanına sahip gözenekli bir yapı sundu. ve sırasıyla La-CS NP'ler için 3.503 ila 2.129 nm gözenek boyutu. Termogravimetrik Analiz (TGA). X-ray ile biyo-görüntüleme araştırıldı. Çeşitli antibiyotikler olan ampisilin, gentamisin ve sefaleksinin nanopartiküllere yükleme için antibiyotik olarak yükleme/salımı kapasitesi tüm antibiyotikler için yaklaşık 0,55-2,02 mg'dır. Bu nedenle, nanopartiküller, ilaç dağıtımında umut verici nanotaşıyıcılardır.
Özet (Çeviri)
Ion doping has rendered mesoporous structures crucial material that is not only a renewable material in the field of tissue engineering, they can also serve as drug carriers. Calcium silicate (CS) glass-ceramics were prepared with different amounts of 0, 5, 10, and 20% lanthanum (La3+) using the co-precipitation method. The purpose of this study was to synthesize and characterize novel compositions of calcium silicate and lanthanum doped calcium silicate (La-CS) nanoparticles (NPs). Prepared materials were sintered at 900°C for 2 hours. The chemical composition and physical properties of the prepared materials were characterized using scanning electron microscopy (SEM), results showed also that the micrographs of pure CS are densely packed and in multiple layers. The growth rate of CS particles was found, and, it is diminished by the increasing amount of La3+ ions content in the composites, the particles size ~ 106 nm. X-ray powder diffraction (XRD) patterns were in good match with a standard phase of CS. Brunauer- Emmet- Teller (BET) clarified Synthesized NPs presented a porous structure with a surface area ranging 9.742 m2g-1 for non-doped CS to 3.378 m2g-1 for La-CS, pore volume 2.411 cm3g-1 to 9.626 cm3g-1, and pore size 3.503 to 2.129 nm for La-CS NPs respectively. Thermogravimetric Analysis (TGA). Bio-imaging by X-ray was investigated. The loading/releasing capacity of various antibiotics ampicillin, gentamicin, and cephalexin as antibiotics for loading in nanoparticles is about 0.55-2.02 mg for all the antibiotics. Thus, nanoparticles are promising nanocarriers in drug delivery.