Çimento tesislerinde kullanılacak olan atıktan türetilmiş yakıt özelliklerinin belirlenmesi ve validasyonu
Validation and determination of refuse derived fuel properties to be used in cement plants
  1. Tez No: 716073
  2. Yazar: ÖZGE YORULMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİDE BANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde, çimento fabrikalarında kullanılmakta olan Atıktan Türetilmiş Yakıtların (ATY) çevresel ve ekonomik açıdan değerlendirilerek atığın fırına beslenmeden önce çeşitli parametrelerin tespiti ve uygun olmayan ATY'lerin yakılması durumunda ortaya çıkabilecek sorunların giderilmesine katkı sağlayabilecek yaklaşımların geliştirilmesi hedeflenmiştir. Çimento fırınına beslenecek olan ATY'nin en kritik parametresi klor değeridir. Bununla birlikte nem, kül, uçucu madde miktarı, karbon, hidrojen, azot, kükürt ve ısıl değer de atığın uygunluğu açısından kontrol edilmesi gereken diğer parametrelerdir. Temin edilen ATY numunelerinin laboratuvarda nem, kül, uçucu madde, elementel analiz (C, H, N, O ve S), ısıl değer ve klor analizleri yapılarak özellikleri belirlenmiş ve elementel analiz, klor ve ısıl değer analizleri için validasyon çalışmaları ile elde edilen sonuçların güvenilirliği ve doğruluğu kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
By evaluating the Refuse Derived Fuels (ATY) used in cement plants from an environmental and economic point of view, it is aimed to determine various parameters of the waste before it is fed to the kiln and to develop approaches that can contribute to the elimination of problems that may arise in the case of incineration of inappropriate ATYs. The most critical parameter of ATY, which will be fed to the cement kiln, is the chlorine value. In addition, moisture, ash, amount of volatile matter, carbon, hydrogen, nitrogen, sulfur and calorific value are also parameters that should be controlled in terms of the suitability of the waste. Moisture, ash, volatile matter, elemental analysis (C, H, N, O and S), calorific value and chlorine analyzes of the supplied ATY samples were performed in the laboratory. In addition, validation studies were carried out for elemental analysis, chlorine and calorific value analyses, and the reliability and accuracy of the studies were checked.