Yaşam kalitesi parametrelerinin kullanıcıların konut tercihine etkisinin araştırılması: Mersin örneği
Investigation of the effect of quality of life parameters on the housing preferences of uses
  1. Tez No: 716088
  2. Yazar: TUĞÇE EROĞLU ÖZDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Konut tercihinin sebep olduğu konut hareketliliği, konut alanları ve kentler için büyük etkilere sahiptir. Konut tercihinin kriterlerini tanımlamak için yalnızca kalite kavramı yeterli olmamaktadır. Konutlar barınma ihtiyacının bir sonucu olarak karşımıza çıksa da bireyler için yalnızca barınak olmaktan farklı ekonomik, sosyal, kültürel ve psikolojik bir çok dengeyi bünyesinde barındırır. Bu çok kapsamlı ilişkiyi tanımlarken yaşam kalitesi kavramı karşımıza çıkmaktadır. Yaşam kalitesi kavramı, birey odaklı oluşu ve pek çok farklı disiplinin araştırmalarına konu oluşu açısından geniş kapsamlı ve multidisipliner bir kavramdır. Bu özellikleri açısından yaşam kalitesi, konut tercihinin kriterlerinin belirlenmesi için gerekli parametrelerin tanımlanmasına olanak verir. Yaşam kalitesi parametreleri nesnel ve öznel parametreler olmak üzere iki kategoride incelenmektedir. Nesnel parametreler bireyin bulunduğu fiziksel çevresinin objektif özelliklerini tanımlarken öznel parametreler bireyin fiziksel çevresiyle ilişkisinde vardığı sübjektif yargıları içermektedir. Bu iki kategoriden alınan veriler sonucunda ulaşılan veri araştırmanın yapıldığı alandaki kullanıcıların yaşam biçimleri ve refah seviyeleri hakkında fikir vericidir. Bu çalışma kapsamında dünyada ve ülkemizde yapılan yaşam kalitesi çalışmaları incelenmiş, Mersin İli'ne özgü özellikleri de içeren parametreler tanımlanmıştır. Belirlenen parametreler göz önünde bulundurularak geliştirilen ölçek ile Mersin' de bir alan çalışması yapılmış ve yaşam kalitesi parametrelerinin konut tercihine etkisi incelenmiştir. Yapılan alan çalışmasından ulaşılan verilere dayanarak, yaşam kalitesi parametrelerinin konut tercihi ve konut hareketliliğini ne yönde etkilediği tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Housing mobility caused by housing preferences has a big impact on residential sites and cities. The concept of quality alone is not enough to define criteria to housing preferences. Even though house is a result of sheltering needs it involves different economical, cultural and psychological balances for individuals other than just being a shelter. When defining this multirange relationship, we come across with the concept of life quality. The life quality is a broad and multidisciplinary concept by being individual based and the subject of many fields' researches. With these characteristics, life quality allows determining the parameters for specifying criteria to housing preferences. Life quality parameters are examined under two categories; objective and subjective. Objective parameters define the objective features of physical environment the individual lives in, whereas subjective parameters contain subjective judgements the indivial lands on as a result of its relation with physical environment. The data collected from these two categories gives insights about lifestyle and wellfare level of users in research area. In the scope of this paper, studies about life quality in Turkey and around the globe have been analyzed and parameters spesific to Mersin has been set forth. A field study has been made in Mersin with a scale developed considering defined parameters and life quality parameters' effect on housing preferences has been examined. It has been determined which way life quality parameters affect housing preferences and housing mobility based on data gained through the field study.