Synthesis of some new 2-(substitutedphenyl)imidazo[4,5-c] pyridine derivatives and their pharmacological properties
Bazı yeni 2-(sübstitüe-fenil)imidazo[4,5-c]piridin türevlerinin sentezi ve farmakolojik aktiviteleri
- Tez No: 716112
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAKAN GÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, gerekli 5H-imidazo[4,5-c]piridin analogları (1a–1h), 3,4-diaminopiridin ve karşılık gelen benzaldehitlerin (a1-a8) sodyum metabisülfit ile reaksiyonu sonucunda hazırlandı. Elde edilen bileşiklerin (1a-1h) bazik koşullar altında (K2CO3, DMF) 4-klorobenzil ve/veya bütil bromürler ile alkilasyonuyla N5 regioizomerleri (2a-2l) oluşturuldu. Sentezlenen bileşiklerin yapı aydınlatması, 1H-NMR, 13C-NMR, 2D-NOESY, 2D-COSY spektrumları ve Kütle (ESI+) spektral verileriyle sağlandı. N5-regioizomerik yapıları, 2D-NOESY spektrumlarıyla kanıtlandı. Sentezlenen 20 bileşiğin (1a-1h) ve (2a-2l) E. coli (ATCC 25922), P. aeruginosa (ATCC 27853), S. aureus (ATCC 29213), Metisiline dirençli S. aureus (ATCC 43300) ve E. faecalis (ATCC 29212)'e karşı antibakteriyel aktiviteleri in vitro olarak değerlendirildi. Sentezlenen bileşikler arasında en iyi aktiviteler, E. Faecalis'e karşı 2g ve 2h bileşikleri (sırasıyla IC50 = 12.5 ve 6.25 μg/mL) ile elde edilmiştir. 1h, 2i, 2j, 2k, 2l bileşikleri orta düzeyde aktivite göstermiştir. E. coli ve P. aeruginosa'ya karşı önemli bir etkisi olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, required 5H-imidazo[4,5-c]pyridines analogues (1a–1h) were prepared by the reaction of 3,4-diaminopyridine and sodium metabisulfite adduct of corresponding benzaldehydes (a1-a8). Alkylation of 1a – 1h with 4-chlorobenzyl and /or butyl bromides under basic conditions (K2CO3, DMF) were formed as mainly N5 regioisomer (2a-2l). The structure elucidation of the synthesized compounds was achieved by their 1H-NMR, 13C-NMR, 2D-NOESY, 2D-COSY spectra and, Mass (ESI+) findings. The N5-regioisomeric structures were assigned with their 2D-NOESY spectra. Antibacterial activities of synthesized 20 compounds (1a-1h) and (2a-2l) against E. coli (ATCC 25922), P. aeruginosa (ATCC 27853), S. aureus (ATCC 29213), Methicillin resistant S. aureus (ATCC 43300) and, E. faecalis (ATCC 29212) were evaluated as in vitro. Among the synthesized compounds best activities were obtained with compounds 2g and 2h (IC50 = 12.5 and 6.25 μg/mL, respectively) against E. faecalis. The compounds 1h, 2i, 2j, 2k, 2l showed moderate activity. There was no inhibitory effect against E. coli and P. aeruginosa.