Evaluating rail passengers sector in Turkey
Türkiye'de demiryolu yolcu sektörünün değerlendirilmesi
- Tez No: 716113
- Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE TÜYDEŞ YAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Türkiye'de demiryollarının hızla gelişmesi ile birlikte son yıllarda demiryolu yolcu talep tahmini araştırmaları büyük önem kazanmıştır. Ulaşım hizmetleri için yolcu talebi tahmini, daha iyi yönetim ve daha iyi kaynak planlaması için esastır. Bu çalışmada, Oto Regresif Entegre Hareketli Ortalama (ARIMA) tahmin yöntemi kullanılarak bir zaman serisi modeli kurulmuş ve ardından Türkiye'deki şehirlerarası demiryolu yolcu akışını tahmin etmek için bir regresyon modeli oluşturulmuştur. Model oluşturmak için 2011-2015 yılları arasındaki günlük yolcu akışı verileri kullanılmış ve kurulan model ile 2016 günlük yolcu akışı tahmin edilmiştir. Modelin tahmin gücünü test etmek için tahminler 2019 yılına kadar uzatılmıştır. 2016'dan 2019'a kadar olan tahminler analiz edilerek modelin güvenilirliği ölçülmüştür. Ayrıca, Ulusal Ulaştırma Ana Planı çalışmaları kapsamında tren istasyonlarında yapılan Demiryolu Yolcu Anketlerinin doğasını anlamak adına bir dizi analizler gerçekleştirilmiştir. Betimsel istatistik bazlı analizler, YHT ve konvansiyonel servisler arasındaki sosyo-demografik özellikleri, coğrafi dağılımı, seyahat amaçlarını, seyahat sıklığını, erişim/çıkış modlarını ve demiryolu yolcu davranış farkını içerir. Bunların yanında, ikili (binary) lojistik regresyon kullanarak bir başka modelleme yapılması, bir iş seyahati yolcusunun yolcu profilinin tespit edilmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of railways in Turkey, the research of railway passenger demand forecasting has gained much importance in the recent years. Passenger demand forecasting for transport services is essential for better management and better resource planning. In this study, a time-series-model was established using Auto Regressive Integrated Moving Average (ARIMA) forecasting method and then a regression model was formed to forecast the intercity railway passenger flow in Turkey. The daily passenger flow data from 2011 to 2015 was used to establish a model and 2016 daily passenger flow was predicted by the established model. To test the estimation power of the model, forecasting horizon was extended up to 2019. Analyzing forecasts from 2016 to 2019, reliability of the model was evaluated. Additionally, a series of analyses was performed to understand the nature of Rail Passenger Survey (RPS) data, conducted at the train stations as a part of National Transport Master Plan (NTMP). The descriptive statistics based analyses included socio-demographic characteristics, geographical distribution, trip purposes, trip frequency, access/egress modes and rail passenger behavior difference between the High Speed Rail (HSR) and conventional services. A further attempt of modeling using binary logistic regression enabled the detection of the passenger profile of a business trip traveler.