Gövdesi eğri kemer şeklinde yeni bir kiriş tasarımı ve analizi
The design and analysis of a new beam in the form of curved arches
- Tez No: 716128
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK KÜLTÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
IPE paslanmaz çelik kirişler ticaret ve sanayide olduğu kadar makine ve teçhizat yapımında da kullanılmaktadır. Paslanmaz çelik profillerin kullanımı, yüksek bir bileşim esnekliği ve hızlı ve düşük maliyetli bir yapı ile karakterize edilir. Bu bağlamda söz konusu kirişlerin sağlamlığı ve dayanıklılığı konusu tüm dünyada inşaat sektörünün güncel sorunlarından biridir. Bu doğrultuda IPE-600 kirişlerinin basınca dayanıklılığının test edildiği tez çalışmasında araştırmada ele alınan konu ile ilgili yapılmış çalışmalar, özellikle de yabancı dillerdeki literatürün incelemesi yapılmaktadır. Bunun yanı sıra, tez çalışmasında çelik kirişler ve onların özellikleri gibi konular incelenmekte, tez çalışması, çelik kirişlerin özellikleri, çelik kirişlerin türleri, bu bağlamda petek kirişler ve türleri, bunun yanı sıra hadde kirişler ve türleri gibi konulardan bahsetmektedir. IPE-600 kirişlerinin dayanıklılığına odaklanan tez çalışmasında ANSYS programı ile yapılmış özgün çalışma tezin araştırma kısmını kapsamaktadır. Bu doğrultuda çalışmanın amacı IPE-600 kirişlerinin basınç altındaki dayanıklılığının test edilmesi ve çıkan sonuçların incelenerek sağlam bir öngörüye dönüştürülmesidir. Çalışma bir bütün olarak tümdengelimci yaklaşımla ele alınmış, ANSYS programı vasıtasıyla somut veriler ışığında bir analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IPE stainless steel beams are used in trade and industry as well as in machinery and equipment construction. The use of stainless steel profiles is characterized by a high flexibility of composition and a fast and low-cost construction. In this context, the strength and durability of the beams in question is one of the current problems of the construction industry all over the world. In this direction, in the thesis study, in which the pressure resistance of IPE-600 beams is tested, studies related to the subject discussed in the research, especially the literature in foreign languages are examined. In addition, subjects such as steel beams and their properties are examined in the thesis, the thesis study talks about the properties of steel beams, types of steel beams, honeycomb beams and their types in this context, as well as rolling beams and their types. In the thesis study, which focuses on the durability of IPE-600 beams, the original study made with the ANSYS program covers the research part of the thesis. In this direction, the aim of the study is to test the durability of IPE-600 beams under pressure and to analyze the results and turn them into a solid prediction. The study was handled with a deductive approach as a whole, and an analysis was made in the light of concrete data through the ANSYS program.