Assessment of antimicrobial and coagulant activities of CBRN decontamination materials
KBRN dekontaminasyon materyallerinin antimikrobiyal ve koagülant aktivitelerinin belirlenmesi
- Tez No: 716127
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
KBRN Savunma, gelişmekte olan disiplinlerarası bir bilim dalı olup bünyesinde fizik, kimya ve biyolojiyi birleştiren yeni bir alandır. Dekontaminasyon, KBRN savunma alanının temel çalışma alanlarından biri olup, piyasada mevcut dekontaminant ürünlerin büyük çoğunluğu sıvı halde ve alan ile ekipman dekontaminasyonu üzerine tasarlanmışlardır. Dekontaminasyon toksik materyallerin nötraliasyonu ve etrafa zarar vermeye devam etmesinin engellenmesi açısından elzemdir. Bu çalışmada kullanılan materyal hiçbir sıvıda çözünme özelliğine sahip olmadığı için antimiktobiyal madde testi için yeni bir prosedürün hazırlanmasını gerektirmiştir. Dekontaminasyon malzemesi insan derisi üzerinde KBRN ajanlarının etkisini sınırlandırmak için üretilmiş olup yüzeysel kanamalarda kullanılmak üzere kan pıhtılaştırıcı etkisi de incelenmiştir. Değişen dozlarda uygulanan dekontaminant malzeme E.coli, B.subtilis ve B.subtilis sporları üzerinde tek başına ve antibakteriyel özelliği bilinen protamin ile birlikte görünür koloni oluşumunu engelleyen en düşük dozu tespit etmek için denenmiştir. Gram pozitif bakterilerin, Gram negatif bakterilere oranla dekontaminant materyale karşı daha zayıf kaldığı gözlemlenmiştir. Kullanılan dekontaminant materyalin Minimum İnhibitör Konsantrasyonu B.subtilis için 50 mg, E.coli için 60 dakikalık kontakt süresinde 100 mg, 15 dakikalık kontakt süresinde ise 500 mg olarak belirlenmiştir. Sporlar üzerinde ise 500 mg doz kullanılarak görünür koloni büyümesi büyük oranda engellenmiş olup, 250 mg dekontaminant ve protamin karışımında ise koloni büyümesinde %100'lük azalma gözlenlenmiştir. Buna ek olarak, tam kan örneği kullanarak dekontaminant materyalin deri üzerinde yüzeysel kanamalarda kullanılmak üzere etkinliği in vitro olarak standart gazlı bezlere göre daha efektif olduğu istatistiksel olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
CBRN Defense is an emerging interdisciplinary branch of science that combines physics, chemistry and biology together in a unique and complementary way. Concept of decontamination, which is a necessity to neutralize or reduce the spread of contaminants, is one of the key topics in this area of study, and many of the commercially available products are in liquid form and mainly intended to be used for decontamination of environment and equipments. Material used in this study is in powder form that is not dissolvable in liquids, and thus providing a novel procedure for testing antimicrobial effect of such materials as well. Decon powder is intended to be used on human skin for decontamination against CBRN agents, and its effect on blood coagulation for superficial bleedings was also investigated. We applied varying doses of decon powder on E.coli, B.subtilis and B.subtilis endospores and also along with another known antibacterial compound, protamine, to determine the minimum concentration of powder needed to prevent the visible growth of colonies on agar plates, and found that Gram positive bacteria are more easily affected by the decon powder formulation compared to Gram negative bacteria. Minimum Inhibitory concentration for B.subtilis was determined to be 50 mg decon powder, whereas for E.coli, it was 100 mg given 60 minutes, and 500 mg given 15 minutes. Decon powder formulation could prevent the activation and significantly reduce the visible growth of endospores with 500 mg dose and 100% reduction in growth was observed at 200 mg decon powder mixture with 50 mg protamine. Furthermore, using whole blood sample, we determined that the application of decon powder could also help reducing the superficial bleedings in vitro compared to standard gauzes, and this effect was found statistically significant.