Belirsizlik altında farklı yapılardaki çok ürünlü maksimum akış şebeke engelleme problemi
Multi commodity maximum flow network interdiction problem considering uncertainty
  1. Tez No: 716147
  2. Yazar: ALEYNA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, ark kapasiteleri ile ilgili bulanık bilgilerin varlığında, çelişen amaçlara sahip iki karşıt taraftan oluşan çok ürünlü maksimum akış şebeke engelleme problemi (ÇÜ-MAŞEP) incelenmiştir. Problemde takipçi şebeke boyunca çoklu ürün akışını maksimize etmeye çalışırken, lider yasaklama bütçesini göz önünde bulundurarak takipçinin elde ettiği toplam akış miktarını minimize etmeye çalışır. Bu çalışmada, ÇÜ-MAŞEP ilk kez bulanık bir ortamda incelenmiştir. Oluşturulan bulanık tabanlı model, ürünler için çoklu başlangıç & çoklu bitiş düğümlerinin dikkate alınmasına ve ürünlere önem ağırlıkları verilmesine izin verecek şekilde formüle edilmiştir. Bunu takiben, model performansını test etmek ve akış miktarlarındaki değişiklikleri izlemek için farklı büyüklükteki şebekeler üzerinde ve farklı α kesi seviyeleri için bir dizi durum üzerinden hesaplamalı analizler yapılmıştır. Modelin, izlenebilirlik açısından tüm oluşturulan şebekelerde saniyeler içinde en hayati (engellenmiş) arklar hakkında en uygun bilgiyi sağlaması göz önünde bulundurularak, operasyonel düzeyde kısıtlamalara karşı güçlendirme stratejilerini planlamak için verimli olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the multi-commodity maximum flow network interdiction problem (MC-MFNIP) consisting of two opposite sides who have conflicting aims in the presence of uncertainty regarding arc capacities. In this problem, while the follower tries to maximize the multi-commodity flow throughout the network, the leader attempts to minimize the total flow quantity that the follower has achieved using the limited interdiction resource. In this study, the MC-MFNIP is studied under a fuzzy environment for the first time. To this end, the fuzzy-based optimization model is formulated to allow considering multiple-source & multiple-sink nodes for the commodities and prioritizing the commodities. Following that, computational analyses are performed through a set of cases regarding the different sized networks and α-cut levels to test the model performance and track the changes in the flow quantities. It is highlighted that the model is efficient to plan fortification strategies versus interdictions at an operational level because the model provides optimal information about the most vital (interdicted) arcs within seconds in all generated networks in terms of tractability.