İlgi çekici nokta verilerinin bağlantılı veri olarak yayınlanması ve görselleştirilmesi
Publishing and visualization of points of interest data as linked data
- Tez No: 716150
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde web üzerinde kullanıcılar tarafından üretilen konumsal verinin miktarı her geçen gün büyük bir hızla artmaktadır. Bu da özellikle konumsal uygulamaların geliştirilmesi için web üzerindeki konumsal verileri önemli bir bilgi kaynağı haline getirmektedir. Özellikle açık veri politikası ile birlikte kitle kaynak girişimlerinin yaygınlaşması ve başarısı, konumsal veri üreticisi kurum ve kuruluşların veri toplamada kitle kaynaklı coğrafi bilgileri kullanma olasılıklarını değerlendirmeye sevk etmiştir. Bu bağlamda ulusal harita kurumları, veri tabanlarını güncellemek için ya açık web kaynaklarını kullanmakta ya da kitle kaynak yaklaşımıyla veri toplamak için mobil ve web uygulamaları geliştirmektedir. Bu noktadan hareketle, Harita Genel Müdürlüğü uygulamaları kapsamında belirlenen POI verileri, OpenStreetMap, Wikimapia ve GoogleMaps harita servislerinden indirilmiştir ve değerlendirilmiştir. POI verilerinin Semantik Web uygulamalarında kullanılabilirliğini sağlamak amacıyla POI verilerinin semantik tanımlarının oluşturulması gerekir. POI verilerinin semantik tanımlarını oluşturmak için mevcut POI ontolojileri değerlendirilerek kullanılacak ontolojiler belirlenmiştir ve HGM-POI ontolojisi geliştirilmiştir. POI verileri, Karma yazılımı kullanılarak ontolojiler ile ilişkilendirilmiştir ve bağlantılı veri olarak yayınlanmıştır. POI verilerinin bağlantılı veri olarak yayınlanması ile web üzerinde diğer ilgili veri kaynakları tarafından bulunabilirliğini sağlar. Bağlantılı veri olarak yayınlanan POI verileri, bağlantılı veri görselleştirme aracı olan Sextant kullanılarak görselleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the amount of spatial data produced by users on the web is increasing rapidly day by day. This transform spatial data on the web into an important source of information especially for the development of spatial applications. Particularly with the open data policy, the spread and success of crowdsourced initiatives has prompted spatial data producer institutions and organizations to evaluate the possibilities of using crowdsourced geographic information in data collection. In this context, national mapping agencies either use open web resources to update their databases or develop mobile and web applications to collect data with a crowdsourced approach. From this point of view, POI data determined as part of The General Directorate of Mapping applications were downloaded and evaluated from OpenStreetMap, Wikimapia and GoogleMaps map services. To ensure usability of POI data in Semantic Web applications, semantic definitions of POI data should be created. In order to create semantic definitions of POI data, the ontologies to be used have been determined to evaluating the existing POI ontologies and the HGM-POI ontology was developed. POI data was associated with ontologies using Karma software and published as linked data. Publishing POI data as linked data makes it discoverable on the web by other relevant data sources. POI data published as linked data have been visualized using Sextant which be a linked data visualization tool.