Synthesis and characterization of vanadium oxide-silicon oxide composite coatings by sol-gel techniqe
Vanadyum oksit – silisyum oksit kompozit kaplamaların sol-jel tekniğiyle üretimi ve karakterizasyonu
- Tez No: 716169
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA TAVŞANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Vanadyum oksit, kromik ve fotokatalitik özelliklerini veren, tersine çevrilebilir yarı iletken-metal geçiş yapma kabiliyeti nedeniyle geniş çapta çalışılmıştır. Vanadyum oksit ayrıca cam kaplama teknolojilerinde, yarı iletken endüstrisinde, pillerde ve süper kapasitörler, kataliz ve optik anahtarlama cihazları olarak çeşitli uygulamalarıyla bilinir. Öte yandan SiO2 kaplamalar, ayarlanabilir kırılma indeksi, kontrol edilebilir mikroyapı ve görünür bölgede iyi geçirgenlik gibi benzersiz özelliklere sahiptir; bu nedenle mikroelektronik, optoelektronik, sensörler, fotokataliz, kendi kendini temizleme ve güneş enerjisi teknolojileri gibi birçok uygulama alanında kullanılmaktadırlar. Bu çalışmada, öncül olarak metal alkoksitler, vanadyum oksit için vanadyum (V) oksitriizopropoksit ve silisyum dioksit için TEOS (tetraetil ortosilikat) kullanılarak bir vanadyum oksit-silisyum dioksit kompozit solü hazırlanmış ve V2O5-SiO2 kaplamalar sol-jel daldırmalı kaplama tekniğiyle cam üzerine kaplanmıştır. SEM incelemeleri V2O5-SiO2 kaplamaların nanoyapıda olduğunuı göstermiştir. XRD analizleri, kaplamaların 300 °C'de amorf olduğunu, 400 ve 500 °C'de V2O5 fazının elde edildiğini ve amorf SiO2 matris çinde kristalin V2O5 fazlı nanokompozitler olduğunu ortaya koymuştur. Optik analizler, tavlama sıcaklıklarının artmasıyla kaplamaların şeffaflığının arttığını ve 500 °C'de tavlanmış kaplamada yaklaşık %70'lik en yüksek şeffaflığın elde edildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Vanadium oxide has been widely studied due to its ability to undergo a reversible semiconductor to metal transition which gives the material its unique chromic and photocatalytic properties. Vanadium oxide is also known for its various applications in glass coating technologies, semiconductor industry, in batteries and as supercapacitors, catalysis, and optical switching devices. On the other hand, SiO2 coatings have unique properties such as adjustable refractive index, controllable microstructure, and good transmittance in the visible region; therefore they are used in many application areas such as microelectronics, optoelectronics, sensors, photo-catalysis, self-cleaning and solar energy technologies. In this study, a composite sol of vanadium oxide-silicon dioxide was prepared by using metal alkoxides as precursor, namely vanadium (V) oxytriisopropoxide for vanadium oxide and TEOS (tetraethyl orthosilicate) for silicon dioxide and V2O5-SiO2 coatings were successfully deposited on glass substrates by sol-gel dip coating technique. Microstructural analyses by SEM demonstrated the nanostructure of V2O5-SiO2 coatings deposited. XRD analyses revealed that the coating is amorphous at 300 °C and V2O5 phase obtained at 400 and 500 °C demonstrating that coatings are nanocomposites with crystalline V2O5 phase in the amorphous SiO2 matrix. Optical analyses showed that the transparency of the coatings increased with the increase in the annealing temperatures and the highest transparency of about 70% was obtained from the coating annealed at 500 °C.