İntravenöz uygulamalar için sıvı akış parametrelerini ölçen bir sistemin tasarlanması ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 716170
  2. Yazar: UĞUR YAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Biophysics, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma, damar yolu ile verilmesi gereken sıvı ve ilaçların akış parametrelerini ölçebilen, kullanıcı tarafından ayarlanabilen ve bu ayarların dışına çıkıldığı zaman sesli ve görsel olarak uyarı verebilen kullanımı pratik olan bir cihazın tasarlanıp geliştirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Hasta tedavi yöntemleri arasında en sık kullanılan uygulamalardan biri ilaç ya da sıvıları hastlalara damar yolu ile vermektir. Bu tür bir uygulamada ilaç ya da sıvıların istem yapılan dozda ve miktarda hastaya verilmesi, tedavinin istenilen düzeyde etkili olması ve meydana gelebilecek olan yan etkilerin önüne geçebilmek adına önem taşımaktadır. Bu sebeplerden dolayı temel en gerekli olan temel parametreleri ölçebilecek ve istenilen değerlerin dışına çıkıldığında uyarı verebilecek, pratik kullanımlı ve komplike olmayan, düşük maliyetli, piyasada var olan bir çok serum seti ile de uyumlu çalışabilen basit cihazlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaç doğrultusunda tasarlanan bu cihazda, IR sensörler sayesinde damlalar hassas olarak algılanabilecek, sıvı akış hızları otomatik olarak hesaplanabilecektir. Aynı zamanda, bu cihaz sayesinde istem yapılan kapsamda akış hızı sesli ve görsel uyarı ile sınırlandırılabilecek, hava kabarcığını tespit edebilecek olan dedektör ve sesli uyarı sistemi sayesinde hava embolisinin önüne geçilebilecektir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the aim of designing and developing a practical device that can measure the flow parameters of the fluids and medicines that should be given intravenously, can be adjusted by the user and give audible and visual warning when these settings are exceeded. Among the patient treatment methods, one of the most commonly used practices is to administer drugs or fluids to patients through the vein. In such a practice, it is important to administer the medication or liquids to the patient in the requested dose and amount, in order to ensure that the treatment is effective at the desired level and to prevent the side effects that may occur. For these reasons, there is a need for simple devices that can measure the basic parameters that are the most essential and can give a warning when the desired values are exceeded, practical and uncomplicated, low-cost, compatible with many serum sets available in the market. In this device designed in line with this need, the drops can be detected precisely thanks to the IR sensors and the liquid flow rates can be calculated automatically. At the same time, thanks to this device, the flow rate can be limited with audible and visual warning within the scope of the request, and air embolism can be prevented by the detector and audible warning system that can detect the air bubble.