A study on the multiple friction joint tension piles subjected to large horizontal displacements
  1. Tez No: 716220
  2. Yazar: MOHAMMAD FAHIM SAIDY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÖKHAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
İletim kuleleri, açık deniz rüzgar türbinleri, iskeleler, bacalar, su altı yüzer tüneller ve çekme kazıklı platformlar gibi bazı hayati yapıları destekleyen çekme kazıkları, genellikle büyük yatay yer değiştirmelere maruz kalırlar. Boğaziçi Üniversitesi'nde geliştirilen çoklu sürtünmeli derz kazık olarak bilinen bir kazık tipi üzerinde, kazıkların birleşik büyük yatay yer deplasman ve çekme kuvvetleri altındaki tepkisini ve kapasitesini araştırmak amacıyla ve çekme kuvvetler, kazık rijitliği, ve zemin rijitliği, gibi bazı parametrelerin etkisini çekme kazıklarının kapasiteis ve davranışı üzerinde gözlemlemek için deneysel çalışmalar yapılmıştır. Testler, 34 cm uzunluğunda ve beş santimetre genişliğinde çoklu sürtünmeli derz kazıkları, özel büyük boyutlu büyük deplasmanlı direkt kesme aparatına yerleştirilerek ve başlarına yanal veya birleşik yanal ve çekme yüklemeleri uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Kazık başlarında yük-deplasman eğrilerini çizmek için deneyler sırasında kazıkların başındaki yer deplasmanları ve kazıklara gelen yanal yükler ölçülmüştür. Model kazıkların eğimi de atalet ölçüm birimi sensörleri yardımıyla model kazıkların boy eksenlerine göre ölçülmüştür. Kazık rijitliği arttıkça yük-kazık başı deplasman eğrisinin dikleştiği ve nihai yanal yükün ulaştığında, kazık başı yer deplasmanın azaldığı görülmüştür. Zemin rijitliği arttığında kazıkların yanal kapasitesi artar. Çoklu sürtünmeli derz model kazıkta harç bloklarını bir arada tutan tel üzerindeki ard-germe kuvveti, nihai yanal yer deplasmana veya zemin kırılmasının meydana geldiği yer deplasmana kadar artar. Büyük yatay yer değiştirmelere maruz kalan çoklu sürtünmeli derz kazıkları, bir kazık genişliği mertebesinde büyük deformasyonları kırılmadan geçirme kapasitesine sahip olduğu görülmüştür. Kazıklar aynı zamanda hem yanal yer deplasmana hem de çekme kuvvetine maruz kaldıklarında, sadece yanal yer değiştirmeye maruz kalan kazıklara kıyaslanınca, yanal kapasitelerinde bir azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tension piles supporting some vital structures such as transmission towers, offshore wind turbines, jetties, chimneys, submerged floating tunnels, and tension leg platforms, are, often, subjected to large horizontal displacements. Experimental studies have been conducted on a type of pile, known as multiple friction joint piles developed at Boğaziçi University, to investigate the response and capacity of piles under combined large horizontal displacement and tensile forces, and to observe the effect of some parameters such as tensile forces, pile rigidity, and soil stiffness on the capacity and behavior of tension piles. The tests were conducted by placing multiple friction joint pile, or MFJP, having 34 cm length and five centimeters width, in a special large size large displacement direct shear apparatus and applying lateral or combined lateral and tensile loadings at the head of them. The head displacements of the piles and the lateral load on the piles were measured during the experiments to draw the load-displacement curves at the head of the piles. The model piles' inclination was also measured about the model piles longitudinal axis with the help of inertial measurement unit sensors. It was observed that as the pile's rigidity increases, the load-pile head displacement curve gets steeper and the pile head displacement at which the ultimate lateral load reaches decreases. The lateral capacity of the piles increases when the soil stiffness increases. The post-tension force on the wire, keeping the mortar blocks together in the multiple friction joint model pile, increases up to a displacement equal to the ultimate lateral displacement or the displacement at which soil failure occurs. The multiple friction joint piles subjected to large horizontal displacements have the capacity to undergo large deformations in the order of one pile's width without breakage. When the piles are subjected to both lateral displacement and tensile force, they experience a decrease in their lateral capacity compared to that of the piles subjected to lateral displacement alone.