الصناعة الحديثية عند الإمام الطبري في كتابه تهذيب الآثار وتفصيل الثابت عن رسول الله صلى الله عليه وسلم من الأخبار
Es-Sinâ'atü'l-Hadîsiyye İnde'l İmam et-Taberî fî Kitâbihî Tehzibü'l Êsâr ve Tafsîlu's-Sâbit an Rasulillah (sav) mine'l-Ahbâr
- Tez No: 716221
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULTAN S. AKAİLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2004
- Dil: Arapça
- Üniversite: University of Jordan (Al-Jami'ah Al-Urdunia)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışma, Hadis'te Taberî'nin yolundan bahsetmektedir. İmam Taberî, hadisin yanı sıra farklı ilimlerde; tefsirde, fıkıhta, tarih ve itikatta da başarılı olmuştur. Bu çalışma, giriş, beş bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Çalışmanın girişinde İmam Taberi'den, özel hayatından ve“Tahtheeb Al-Athar”adlı kitabından bahsedilmiştir. Birinci bölümde“İsnad”kısmı işlenmiş ve bu kısma ait olanı gösterilmiştir. İkinci bölümde“Matn”kısmı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde hem“İsnâd”a hem de“Metin”e dönen kısımlardan bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde“Rical”den ve Taberi'nin bunu ele alış şeklinden bahsedilmiştir. Son olarak, en önemli sonuçlar en sona eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study talks about the Tabari's way in Hadith. Imam Tabari have succesful in different knowledges, tafsir, fiqh, history and creed beside the Hadith. This study consist of primary section and five semester and an end. In the Primary section. I have talked about Imam Tabari: his personal life and his book“Tahtheeb Al-Athar”. In the first semender I showed the“Isnad”part and what is belong to this part. In the second semester I showed the“Matn”part. In the third semester I talked about the parts which returned to both“Isnad”and“matn”. In the fourth semester I talked about the“Rijal”and haw the Tabari deals with them and his way to weakness the hadith. Finally, I included the most important results in the end.