Nonspesifik kronik boyun ağrılı hastalarda mulligan mobilizasyon tekniği ve kinezyolojik bantlamanın ağrı, eklem hareket açıklığı, kinezyofobi ve fonksiyonellik üzerine akut etkisi
Acute effect of mulligan mobilization technique and kinesiological banding on pain, joint range of motion,kinesiophobia and functionality in patients with nonspesific chronic neck pain
  1. Tez No: 716242
  2. Yazar: SEVDE BETÜL YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM ERÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmamızın amacı; Non-spesifik Kronik Boyun Ağrılı (NKBA) hastalarda Mulligan mobilizasyon tekniğinin (MMT) ve Kinezyolojik bantlamanın ağrı, eklem hareket açıklığı, kinezyofobi ve fonksiyonellik üzerine akut etkisini araştırmaktır. Nonspesifik Kronik Boyun Ağrısı tanılı, 18-65 yaş arasında 66 gönüllü hasta 3 gruba ayrıldı. 1. Gruba MMT ve Kinezyolojik Bantlama, 2. Gruba MMT ve plasebo kinezyolojik bantlama, 3. Gruba plasebo kinezyolojik bantlama uygulandı. Uygulamalar öncesi ve sonrası hastalar değerlendirildi. Ağrı düzeyi (boyun fleksiyonda ve boyun ekstansiyonda) sayısal ağrı skorlama skalası (NPRS) ile, eklem hareket açıklığı gonyometre ile, hareket korkusu Tampa kinezyofobi ölçeği (TKÖ) ile, fonksiyonellik hissindeki değişim küresel derecelendirme skalası (GRS) ile değerlendirildi. Uygulamalar sonrasında, ağrı düzeyleri Grup 1 ve Grup 2'de istatistiksel olarak anlamlı azalma gösterirken (p0.05). Grup 1 ve Grup 2 ağrı düzeyi skorları arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Uygulama öncesi ve sonrası aktif servikal fleksiyon açıları Grup 1 ve Grup 2'de anlamlı derecede farklı bulunurken (p0.05) gruplar arası incelemeler istatiksel olarak sınırda anlamlılık gösterdi (0,05> p >0,10).
Özet (Çeviri)
The aim of our study; To investigate the acute effects of Mulligan mobilization technique (MMT) and Kinesiology taping on pain, range of motion, kinesiophobia and functionality in patients with non-specific Chronic Neck Pain (NCCA). 66 volunteer patients aged between 18-65 years diagnosed with Nonspecific Chronic Neck Pain were divided into 3 groups. Group 1 was given MMT and Kinesiology Taping, Group 2 was given MMT and placebo kinesiology taping, Group 3 was given placebo kinesiology taping. Patients were evaluated before and after the applications. Pain level (in neck flexion and neck extension) was evaluated with numerical pain scoring scale (NPRS), range of motion was evaluated with goniometer, fear of movement was evaluated with Tampa kinesiophobia scale (TKO), and change in sense of functionality was evaluated with global rating scale (GRS). After the treatments, pain levels showed a statistically significant decrease in Group 1 and Group 2 (p0.05). There was no significant difference between Group 1 and Group 2 pain level scores (p>0.05). Active cervical flexion angles before and after the application were significantly different in Group 1 and Group 2 (p0.05), intergroup analyzes showed statistical significance (0.05> p>0.10).