Semptomatik irreversible pulpitisli daimi dişlerin vital amputasyon tedavilerinde uygulanan NaOCl ve KTP lazerin postoperatif ağrı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of NaOCl and KTP laser applied in vital pulpotomy treatments of permanent TEETH with symptomatic irreversible pulpitis on postoperative pain
- Tez No: 716296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET ALTUNBAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, semptomatik irreversible pulpitisli daimi molar dişlerin amputasyon tedavilerinde NaOCl ve KTP lazer kullanımının postoperatif ağrı üzerine etkileri incelendi. Çalışmaya semptomatik irreversible pulpitis tanısı konulmuş daimi molar dişe sahip 90 hasta dahil edildi ve hastalar rastgele 3 gruba ayrıldı. Hastaların demografik verileri, klinik bulgular ve preoperatif ağrı seviyeleri kaydedildi. Serum fizyolojikle başlangıç kanama kontrolü sağlandıktan sonra rastgele belirlenen hasta gruplarına göre serum fizyolojik (kontrol grubu), %2,5 NaOCl ya da KTP lazer uygulanarak tam hemostaz sağlandı ve MTA amputasyonu uygulandı. Hastaların postoperatif ağrı şiddetini 6., 24., 48. ve 72. saat ile 7. ve 30. günlerde GAS üzerine işaretlemeleri istendi. Preoperatif ağrı seviyeleri ve preoperatif perküsyon ağrı seviyeleri açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı (P > 0,05). Demografik veriler yönünden gruplar arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmedi (P > 0,05). KTP lazer grubunun postoperatif ağrı düzeyi 6. saatte serum fizyolojik grubuna göre anlamlı derecede daha düşüktü (P < 0,05). Diğer zaman aralıklarında postoperatif ağrı seviyesi yönünden gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (P > 0,05). Tüm gruplarda en büyük ağrı skorları ilk 6 saatte meydana geldi ve sonraki 24, 48 ve 72 saat ile 7 ve 30 gün gözlem zaman aralıklarında ağrı değerlerinde önemli bir azalma oldu. Bu çalışmanın bulgularına göre, KTP lazer amputasyon tedavilerinde postoperatif ağrının azaltılmasında öncelikli olarak tercih edilebilir. KTP lazer veya NaOCl destekli amputasyon, semptomatik irreversible pulpitisli daimi dişlerde ağrının azaltılmasında etkili bir tedavi olabilir.
Özet (Çeviri)
In present study, the effects of NaOCl and KTP laser use on postoperative pain in pulpotomy treatments of permanent teeth with symptomatic irreversible pulpitis were investigated. 90 patients with permanent molars diagnosed with symptomatic irreversible pulpitis were included in the study and randomly divided into 3 groups. Demographic data, clinical findings, and preoperative pain levels of the patients were recorded. After the initial bleeding control was achieved with saline, complete hemostasis was achieved by applying saline (control group), 2.5% NaOCl, or KTP laser according to randomly determined patient groups and MTA pulpotomy was performed. The patients were asked to mark their postoperative pain intensity on the VAS at the 6th, 24th, 48th, and 72nd hours, and 7th and 30th days. There was no significant difference between the groups in terms of preoperative pain levels and preoperative percussion pain levels (P > 0.05). There was no significant difference between the groups in terms of demographic data (P > 0.05). The postoperative pain level of the KTP laser group was significantly lower at the 6th hour compared to the saline group (P < 0.05). There was no statistically significant difference between the groups in terms of postoperative pain level at other time intervals (P > 0.05). The greatest pain scores occurred in all groups in the first 6 hours, and there was a significant reduction in pain values at the next 24, 48, and 72 hours, and 7 and 30 days of observation time intervals. According to the results of this study, KTP laser can be preferred primarily in reducing postoperative pain in pulpotomy treatments. KTP laser or NaOCl assisted pulpotomy can be an effective treatment for pain reduction in permanent teeth with symptomatic irreversible pulpitis.