Yeşil hastane yapılarının tasarım süreçlerinin proje yönetimi açısından incelenerek örnek bir proje üzerinden değerlendirilmesi
The evaluation of the design processes of green hospital buildings through examining the project management of a sample project
  1. Tez No: 716297
  2. Yazar: RECEP AHMED BÜYÜKÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜVEYDA KÖMÜRLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Dünya üzerindeki nüfusun gün geçtikçe artması ve doğal kaynak tüketim hızının ivmelenmesi, sürdürülebilirlik kavramının yaygınlaşmasına sebep olmuştur. Daimi olma yetkinliği olarak bilinen sürdürülebilirlik, ekolojik dengeye aykırı olmayan çevre dostu uygulama örnekleriyle mimari alanda yeşil bina kavramı olarak ortaya çıkmıştır. Birçok farklı ülkede yeşil bina uygulamalarını yürütmek amacıyla yeşil bina değerlendirme sistemleri geliştirilmiştir. Tez kapsamında dünyadaki ve Türkiye'deki yeşil bina değerlendirme sistemleri ve belirlenen standartlar ele alınmıştır. Yapıların gerek uygulama gerekse de işletim süreçleri boyunca tercih ve proje yönetimlerinden dolayı doğaya zarar veren kısımlarının olduğu bilinmektedir. Yeşil bina yapımına entegre edilmiş yenilikçi mimari proje yönetimi süreçleri ile bu aksaklıkların önüne geçilmiş olup doğa dostu projelerin oluşmasına imkan sağlanmıştır. Tez çalışması bünyesinde; yeşil proje yönetiminin gerekliliği ortaya konulmuş ve kazanımlarına dikkat çekilmiştir. Tez kapsamında gece gündüz farketmeksizin hizmet verererek sürdürülebilirlik kapsamında önem arz eden yeşil hastane yapıları ele alınmıştır. Bu bağlamda, yeşil hastanelerin yararlarına, bileşenlerine, sertifika sistemlerine ve son dönemde inşa edilmiş dünyada ve ülkemizde yer alan uygulamalarına yer verilmiştir. Gelişen yeşil hastane bilinci ile uygun ortam koşulları oluşturulmuş ve sağlıksız hastane yapılarının oluşmasının önüne geçilmiştir. Akabinde İstanbul'da bulunan LEED Gold sertifikasına sahip Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi örneklem olarak seçilerek yeşil hastanelerde proje yönetimi, yeşil hastane sertifika kredileri ve sürdürülebilir nitelikleri üzerinden saha çalışması yapılmıştır. Hazırlanan tez çalışmasının sonuç bölümünde ise yapılan analizler ve sektörde hizmet veren yöneticilerin tecrübeleri ile birlikte değerlendirmeler yapılmıştır. Nihai olarak yapılan çalışmanın, akademik çalışmalar için farkındalık oluşturması ve yeşil sağlık yapıları için de aydınlatıcı bir kaynak olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The continuous increase in the world's population, and the acceleration of natural resource consumption have caused the concept of sustainability to become widespread. Sustainability, known as the competence to be permanent, has emerged as a green building concept in the architectural field with examples of environmentally friendly applications that do not threaten the ecological balance. Green building evaluation systems have been developed in order to carry out green building practices in many different countries. Within the scope of this study, green building evaluation systems in the world and in Turkey, and the determined standards are discussed. It is known that there are parts of the buildings that harm the nature due to their preferences and project management, both during the execution and operation processes. With the integration of innovative architectural project management process to green building construction, the disruptions mentioned above have been prevented and the creation of nature-friendly projects have been possible. Within the thesis, the necessity of green project management has been revealed and the achievements have been pointed to. Within the scope of this thesis, green hospital buildings, which are important in terms of sustainability by serving day and night, are discussed. The context of the document presents, the benefits, the components and the certification system as well as the application of recently built green hospitals around the world and in Turkey. With the developing green hospital awareness, suitable environmental conditions have been created and the formation of unhealthy hospital structures has been prevented. Subsequently, Basaksehir Cam and Sakura City Hospital with LEED Gold certificate in Istanbul were selected as the sample, and field studies were conducted on project management, green hospital certificate credits and sustainable qualities in green hospitals. In conclusion, the evaluation of the thesis were made with sector expertise. Finally, the study aims to raise awareness for academic studies and to be a guiding resource for green health structures.