Hematolojik maligniteli hastalarda çoklu ilaç kullanımı, antimikrobiyaller ve diğer ilaçlar arasındaki potansiyel etkileşimlerin incelenmesi
Investigation of potential interactions between multi-DRUG USE, antimicrobials and other drugs in patients with hematological malignities
- Tez No: 716312
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE RAHMET GÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Hematolojik maligniteli hastalarda çoklu ilaç kullanımı, antimikrobiyaller ve diğer ilaçlar arasındaki potansiyel etkileşimler ve etkileşimlerin sonuçlarını incelenmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ankara Şehir Hastanesi Hematoloji Kliniğine ait servislerde Ocak 2021 ve Temmuz 2021 tarihleri arasında iki günün üzerinde yatarak tedavi almış 233 hematolojik maligniteli hastanın hastane yatışı öncesi ve hastane yatışı boyunca kullandığı ilaçlar incelendi. Çoklu ilaç kullanan (>4 ilaç) ve kullanmayan hastaların klinik, demografik ve laboratuvar verileri karşılaştırıldı. İlaçlar arasındaki etkileşimlere UptoDate, Drugs.com, MedScape veri tabanlarından bakıldı. Antimikrobiyaller ve diğer ilaçlar arasında saptanan major etkileşimlerin hastalarda klinik yansıması olup olmadığı kaydedildi. Verilerin istatistiksel analizleri için SPSS R version 4.0.2 kullanıldı, p4 ilaç kullanım prevalansı %22.7 saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: This thesis was intended to examine the potential interactions between polypharmacy, antimicrobials and other drugs in patients with hematological malignancies and the consequences of these interactions. Method: The drugs used by 233 patients with hematological malignancies who received in-patient treatment for more than two days between January 2021 and July 2021 in the wards of Ankara City Hospital Hematology Clinic, before and during hospitalization were examined. Clinical, demographic and laboratory data of patients using polypharmacy and non-users were compared. Interactions between drugs were observed through UptoDate, Drugs.com and MedScape databases. It was recorded whether major interactions between antimicrobials and other drugs had clinical implications in patients.