Yenidoğan nöbeti tanısı ile izlediğimiz hastaların değerlendirilmesi
Assessment of the patients followed-up with neonatal seizure in our hospital
- Tez No: 716314
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Nöbetler yenidoğan dönemindeki nörolojik hastalıkların en önemli belirtilerinden biri olup beyin fonksiyon bozukluğunun göstergelerindendir. Yenidoğan dönemindeki nöbetlerin ağır motor-mental gerilik, mikrosefali ve serebral hareket bozukluklarına neden olabildiklerinden dikkatle araştırılması gereklidir. Bu çalışma hastanemizde yenidoğan nöbeti tanısı ile izlenen 79 hastanın demografik özellikleri, görüntüleme yöntemleri, elektroensefalografi (EEG) bulguları, tedavileri ve nörolojik seyirlerinin değerlendirilmesini amaçlamıştır. Çalışmaya alınan olguların %38'i kız, %62'si erkek idi (p=0.33). Hastaların %33'ünün ilk 24 saat içerisinde, %13'ünün 24-48 saat içerisinde, %7'sinin 48-72 saatte, %32'sinin 72 saat sonrasında nöbet geçirdiği, %15'inin ise nöbet zamanının bilinmediği görüldü. Hastaların %32'sinin hipoksik iskemik ensefalopati (HİE), %14'ünün santral sinir sistemi (SSS) kanaması, %11'inin hipoglisemi, %5'inin SSS gelişim anomalileri, %8'inin tanımlanmış diğer nedenler, %3'ünün metabolik hastalıklar, %2'sinin tromboz, %1'inin hipernatremi ve %1'inin hipokalsemi nedeniyle nöbet geçirdiği saptanmıştır. Hastalarımızın %42'sinin serebral felç, %1'inin yaygın gelişimsel bozukluk tanısıyla izlendiği, %52'sinin normal olduğu, %5'inin exitus olduğu izlemlerinde görüldü. SSS gelişimsel anomalileri ile çoklu tedavi ihtiyacı arasında ve SSS gelişim anomalileri, HİE ile serebral felç gelişimi arasında anlamlı fark vardı. Görüntüleme yöntemindeki SSS patolojisi ile nöbet etiyolojisi arasındaki ilişki anlamlıydı Sonuç olarak çalışmamızda yenidoğan nöbetlerinin erkek hastalarda ve HİE'lerde daha sık olduğu saptanmış olup, görüntüleme bulgularının tanıyı belirlemede önemli yol gösterici olarak rol oynadığı sonucuna varılmıştır. Yenidoğanlarda nöbet tanısı için EEG desteği, etiyolojik değerlendirmelerin yerinde ve zamanında yapılması hastaların tedavisi ve takibinde önemli rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Neonatal seizures are one of the most important symptoms of neurologic diseases in term neonates and indicators of brain dysfunction. Neonatal seizures should be carefully investigated, since they can cause disabilities, severe motor and mental retardation, microcephalia, cerebral movement disorders and difficult to treat. This study aims the asssessment of demographic features of 79 patients in our hospital hospitalized due to neonatal seizure. The demographic features of the neonates, radiological methods, the results of electroencephalography (EEG), acute therapies to control seizure, and their prognosis were investigated. The gender of neonates was 38% female, 62% male. The term neonates constituted 82% of patients. The seizures occurred within 24 hours, 24-48 hours, 48-76 hours and after 72 hours with the ratios of 33%, 13%, 8%, 88.6% of the patients respectively. EEG was performed in our hospital for the diagnosis of neonatal seizure and the patients were followed-up in neurology, developmental pediatrics and neonatology outpatient clinics. The etiologies of neonatal seizures were HİE, central nervous system (CNS) hemorrhage, hypoglycemia, developmental anomalies of CNS, other defined etiologies, inborn errors of metabolism, CNS thrombosis, hypernatremia, and hypocalcemia with the ratios of 32%, 14%, 11%, 5%, 8%, 3%, 2%, 1%, and 1% respectively. We determined 42% of patients diagnosed cerebral palsy, 1% common developmental disorder, 52% assessed normal with Bayley scale and the Guide for Monitoring Child Development, 5% died on regular followup. Consequently HİE is the most common etiological factor in neonatal seizures and males are at high risk. The most important guide to determine etiological disorder is CNS imaging. There was significant difference between the etiology and requirement of multidrug therapy for neonatal seizures. EEG, correct timing of etiological assesment, and early control of neonatal seizures have an important role for follow-up and treatments of the patients.