Sleeve gastrektomide posterior fiksasyon uygulamasının vücut kitle indeksi ve mide hacmi üzerine etkisi
Effect of posterior fixation on body mass index and gastric volume in sleeve gastrectomy
- Tez No: 716324
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CELAL KIZILKAYA, DOÇ. DR. ALİ KOCATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Obezite gittikçe artan bir sağlık sorunu haline gelmektedir. Cerrahi tedavi seçenekleri artmakta ve sorunlara çözüm aranmaktadır. Çalışmamızda Laparoskopik Sleeve Gastrektomi (LSG) operasyonunda yaptığımız posterior fiksasyon (PF) uygulamasının, rezidü mide hacmi ve vücut kitle indeksi (VKİ) üzerindeki etkisini araştırdık. Posterior fiksasyonun rezidü mide hacmine koruyucu etkisini göstermeyi ve bu sayede revizyonel cerrahi oranlarını düşürebileceğini kanıtlamayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Ocak 2019 – Şubat 2021 tarihleri arasında hastanemiz genel cerrahi kliniğinde obezite tanısıyla laparoskopik sleeve gastrektomi yapılan hastalardan bir gruba posterior fiksasyon uygulandı diğer gruba uygulanmadı. Hastaların ameliyat öncesi VKİ değerleri ve ameliyat sonrası 2.gün rezidü mide hacmi değerleri toplandı. 12. ay VKİ değerleri ile 12. ay rezidü mide hacmi değerleri toplanarak iki grubun değerleri karşılaştırıldı. BULGULAR: Obezite tanısıyla laparoskopik sleeve gastrektomi yapılan 110 hasta 12 ay takip edildi. PF uygulanan grupta istatistiksel anlamlı olarak daha az oranda rezidüel mide hacim artışı olduğu ve daha az VKİ değerlerine sahip oldukları tespit edildi. SONUÇ: Posterior fiksasyon tekniğimiz ile beraber yapılan LSG operasyonu sonrası stenoz ve başarısız kilo kaybı gibi revizyonel cerrahi ihtiyacı doğuran nedenleri ortadan kaldırdığımız için LSG sonrası revizyonel cerrahi gerekliliğini yüksek oranda azaltacağımızı öngörmekteyiz. Bununla ilgili uzun dönem sonuçlarımızı görmek için hastalarımızı takip etmeye devam ediyoruz. ANAHTAR KELİMELER: Obezite cerrahisi, sleeve gastrektomi, posterior fiksasyon, rezidü mide hacmi, revizyon cerrahisi
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Obesity is becoming an increasing health problem. Surgical treatment options are increasing and solutions are sought for problems. In our study, we investigated the effect of posterior fixation (PF) application, which we performed in Laparoscopic Sleeve Gastrectomy (LSG), on residual stomach volume and body mass index (BMI). We aimed to show the protective effect of posterior fixation on the residual gastric volume and to prove that it can reduce the rate of revisional surgery. MATERİAL AND METHODS: Posterior fixation was applied to one group of patients who underwent laparoscopic sleeve gastrectomy with the diagnosis of obesity in the general surgery clinic of our hospital between January 2019 and February 2021, but not to the other group. Preoperative BMI values and postoperative 2nd day residual gastric volume values of the patients were collected. The 12th month BMI values and the 12th month residual gastric volume values were added and the values of the two groups were compared. RESULTS: 110 patients who underwent laparoscopic sleeve gastrectomy with the diagnosis of obesity were followed up for 12 months. It was determined that there was statistically significantly less residual gastric volume increase and lower BMI values in the PF group. CONCLUSIONS: We predict that we will significantly reduce the need for revisional surgery after LSG, as we eliminate the causes of revision surgery, such as stenosis and unsuccessful weight loss, after LSG operation performed with our posterior fixation technique. We continue to follow our patients to see our long-term results regarding this. KEYWORDS: Obesity surgery, sleeve gastrectomy, posterior fixation, residuel gastric volüme, revision surgery