Evaluation of staff working in the kitchen of corporation that provides collective nutrition service in i̇stanbul in terms of hygiene and sanitation
İstanbul' da toplu beslenme hizmeti veren kurum mutfağında çalışan personelin hijyen ve sanitasyon açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 716331
  2. Yazar: AYŞEGÜL YAĞIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışması İstanbul' da Toplu Beslenme Hizmeti (TBH) veren kurum mutfağında çalışan personelin hijyen ve sanitasyon açısından değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma Ekim 2020 tarihleri Mart 2021 tarihleri arasında İstanbul' da bulunan catering firmasının İstanbul sınırları içerisinde ki projelerinde çalışan toplam 134 personel (aşçıbaşı, aşçı, aşçı yardımcısı, garson, bulaşıkçı, depocu, kasiyer ve yönetim ekibi) hijyen bilgi düzeylerinin ölçülmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışma hastane mutfağında, fabrika mutfağında, plaza mutfağında çalışan karma personellerden oluşmaktadır. Çalışmaya toplam 134 kişi dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan personellerin %47' sini kadınlar, %53' ünü erkekler oluşturmaktadır. Araştırma tek aşamalı olarak yürütülmüştür. Catering mutfağında çalışan personellerin sosyo-demografik özellikleri (yaş, medeni durum, cinsiyet, eğitim durumu), mutfaktaki görevleri (aşçıbaşı ,aşçı, aşçı yardımcısı, garson, bulaşıkçı, depocu, kasiyer ve yönetim ekibi), görevde ve kurumda çalışma süreleri, hizmet içi eğitim alma durumları, eğitimi kimlerden aldığı, hastalık durumu, hijyeni sağlamaya yönelik kullanılan malzemeler ve hijyen düzeylerini saptamak amacıyla 37 soruluk 3 alt başlıklı ( besin, personel ve mutfak araç gereç hijyeni) Hijyen Algı ölçeğinden oluşan anket uygulanmıştır. Bu çalışmanın sonuçları 5'li likert yöntemiyle değerlendirilmiştir. Ankete katılanlar hijyen ile ilgili sorulara verdikleri yanıtlar üzerinden puanlandırma yapılmıştır. Besin hijyeni bölümünden 14-70, mutfak araç gereç hijyeni bölümünden10-50, personel hijyeni bölümünden 13-65 puan toplamda 37-185 puan almış olması beklenmektedir. Ankete katılanlar besin hijyeni bölümünden ortalama 55,98±5,18, mutfak araç–gereç hijyeni bölümünden 36,99±3,50, personel hijyeni bölümünden 45,74±4,73 puan almış olup ölçek toplamından ortalama 147,31±11,42 puan aldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out in order to train educatorsand art in the institutions that provide Collective Nutrition Education (TBH) in İstanbul. The study consists of people registered with 134 personnel (headchef, cooker, asistantcooker, waiter, caterer, warehouseman, cashierandmanagementstaff) working in October 2020, March 2021. The work consists of mixed staff in the hospital kitchen, factory, plaza team. A total of 134 people were included in the study. Of the personel participating in the study, %47 are women and %53 are men. There search was carried out in a single phase. Socio-demographic characteristics of the personnel working in the catering kitchen (age, matritalstatus, gender, educationalstatus), their duties in the kitchen (headched, cooker, asistantcooker, waiter, dishwasher, ware houseman, cashier and management team), working hours in the Office and in theinstitution, in service A questionnaire consisting of 37 questionsand 3 sub-heading (food, personel and kitchen equipment hygiene). Hygiene perception scale was applied in order to determine the education status, who received the training, disease status, material sused to provide hygiene and hygiene levels. The results of this study were evaluated with the 5- point Likert method. There spondents were scored based on their answers to questions about hygiene. It is expected that he/she will get 14-70 points from the food hygiene department, 10-50 points from the kitchene quipment hygiene section, 13-65 points fromt he personel hygiene section, 37-185 points in total. The participants in the questionnaire received an average of 55,98±5,18 points from the food hygiene department, 36,99±3,50 points from the kitchen equipmen thygiene.