Prematüre ve term doğan çocuklarda meningokok aşılaması sonrası antikor yanıtının değerlendirmesi
Evaluation of antibody response after meningococcal vaccination in preterm and term children
  1. Tez No: 716394
  2. Yazar: GÖZDE TANİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA ERENER ERCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Biochemistry, Public Health, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Meningokok enfeksiyonları klinik olarak asemptomatik taşıyıcılıktan, gizli bakteremiye; sepsisten meningokoksemiye kadar giden geniş bir spektruma sahiptir. Aşılama, çocukları bu agresif hastalığa karşı korumanın en iyi yoludur. Prematür bebekler aşı ile önlenebilir enfeksiyonlar açısından yüksek risk altındadır, ancak yapılan araştırmalar prematür bebeklerde aşılamanın genellikle ertelendiğini göstermiştir. Prematür bebeklerde en uygun aşılanma zamanı ile ilgili yeterli kanıt olmamakla birlikte, mevcut veriler, term bebeklerdekinden farklı olmaksızın 2. aydan (takvim yaşı) itibaren aşılamaya başlanılmasını desteklemektedir. Bu çalışma ile prematüre doğmuş olan çocukların primer menenjit aşılaması sonucu gelişmiş antikor düzeylerinin belirlenmesi ve bu düzeylerin term doğmuş ve primer menenjit aşılaması tamamlanmış çocukların antikor düzeyleri ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları polikliniğine başvuran çocuklarda prospektif klinik çalışma şeklinde yürütülmüştür. Çalışmaya katılan olguların meningokok aşısı ile aşılanma yaşları, doğum bilgileri, ek hastalıkları, maternal yaşları sorgulanmıştır ve alınan serum örneklerinden 79 olguda Anti-Men A,C.Y,W135 Ig G antikorları çalışılmıştır. Bulgular: Anti-Men A,C,Y,W135 IgG antikoru katılımcıların tamamında pozitif(>10 IU/ml) olarak saptanmıştır. Anti meningokok antikorların geometrik ortalama konsantrasyonları preterm ve term hastalar için sırası ile 111.06 IU/ml ve 128.64 IU/ml bulunmuştur. İstatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır.(p=0.07) Term olguların antikor düzeyleri grup içerisinde düzenli dağılmış olup 100 İU/ml nin altında değer bulunmamaktaydı. Ancak preterm olgular arasında antikor düzeyleri düzensiz dağılmış olup grup içerisinde 100 IU/ml nin altında ölçülen 4 değer buluntaktaydı. Bu preterm olgulardan iki tanesini 33. Haftada ikiz olarak doğmuş bebekler ve diğer ikisini 35 ve 34 haftada doğmuş olgular oluşturmaktaydı. Bu bebekler sezaryen ile doğmuş olup ek hastalıkları bulunmamaktaydı. Anti meningokok antikor düzeylerinin cisiyete (p=0.7) ve doğum şekline (p= 0.6) göre farklılık göstermediği görülmüştür. Anne yaşının aşılama sonrası gelişen antikor yanıtlarını etkilemediği görülmüştür (p=0.68). Sadece meningokok ACYW135 aşısı ile aşılananlar(n=13) ile eş zamanlı olarak diğer aşıların( Meningokok B ve Rotavirus) uygulandığı olgular (n=66) arasında antikor düzeyleri açısından bir fark saptanmamıştır( p=0.51). Sonuç ve Tartışma: Term doğmuş olan olgular ile preterm doğmuş olan olguların primer menenjit aşılaması sonrası antikor yanıtları arasında fark olmadığı görülmüştür. Tekil-çoğul gebelik, sezaryen-normal doğum, anne yaşı gibi doğum özelliklerinin aşılama ile sağlanacak antikor yanıtlarına etkisi olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Meningococcal infections can range from clinically asymptomatic carriage to occult bacteremia; It has a wide spectrum ranging from sepsis to meningococcemia. Vaccination is the best way to protect children against this aggressive disease. Premature infants are at high risk for vaccine-preventable infections, but studies have shown that vaccination in premature infants is often delayed. Although there is insufficient evidence regarding the optimal timing of vaccination in premature infants, current data support initiation of vaccination from the 2nd month (calendar age), not different from that in term infants. In this study, it was aimed to determine the antibody levels developed as a result of primary meningitis vaccination of children born prematurely and to compare these levels with the antibody levels of children born at term and completed primary meningitis vaccination. Materials and Methods: The study was conducted as a prospective clinical study in children who admitted to Maltepe University Faculty of Medicine Pediatrics outpatient clinic. The ages of vaccination with meningococcal vaccine, birth information, additional diseases, and maternal ages of the cases participating in the study were questioned and Anti-Men A, C.Y, W135 Ig G antibodies were studied in 79 cases from serum samples. Results: Anti-Men A,C,Y,W135 IgG antibody was found to be positive (>10 IU/ml) in all participants. The geometric mean concentrations of anti-meningococcal antibodies were 111.06 IU/ml and 128.64 IU/ml for preterm and term patients, respectively. No statistically significant difference was found. (p=0.07) The antibody levels of the term cases were regularly distributed within the group and there was no value below 100 IU/ml. However, antibody levels were unevenly distributed among preterm cases, and there were 4 values below 100 IU/ml in the group. Two of these preterm cases were babies born as twins at 33 weeks and the other two were cases born at 35 and 34 weeks. These babies were born by cesarean section and had no additional diseases. It was observed that anti-meningococcal antibody levels did not differ according to gender (p=0.7) and delivery type (p= 0.6). It was observed that maternal age did not affect the antibody responses developed after vaccination (p=0.68). There was no difference in antibody levels between those who were vaccinated with only meningococcal ACYW135 vaccine (n=13) and those who were administered concurrently with other vaccines (Meningococcal B and Rotavirus) (n=66) (p=0.51). Conclusion and Discussion: It was observed that there was no difference between the antibody responses of the cases born at term and those born preterm after primary meningitis vaccination. It has been determined that birth characteristics such as single-multiple pregnancy, cesarean-normal birth, maternal age have no effect on antibody responses to be provided by vaccination.