Bolu ili alabalık çiftliklerinin verimliliğini arttırmaya yönelik proje revizyonlarının belirlenmesi
Determination of project revisions for increasing the efficincy of trout farms in Bolu provience
  1. Tez No: 716393
  2. Yazar: SEDAT KÜÇÜKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Türkiye İstatistik Kurumu ile Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'nün verileri incelendiğinde, son 10 yılda Türkiye'de ve dünyada, iç sularda alabalık üretim miktarı artarken, aynı dönem içinde Bolu ilinde alabalık üretim miktarlarında önemli oranlarda azalma görülmüştür. Bu çalışmada; Bolu ilinde alabalık üretim miktarlarındaki azalmanın nedenlerini belirlemek ve çözüm önerilerinde bulunmak amacıyla ildeki tüm alabalık üretim tesisleri ve etkileşimde bulundukları alanlarda araştırmalar yapılmıştır. Toplamda 30 tesis incelemede yer almış, 28 alabalık üretim tesisinde proje revizyonlarının yapılması gerekli görülmüştür. Revize projelerin hazırlanmasında; üretimde kullanılan suyun çözünmüş oksijen miktarını arttıracak düzeneklerin üretime dâhil edilmesi, alabalık havuzlarının proje alanına daha verimli bir şekilde konumlandırılması, havuzların şekilleri, büyükleri, su dağıtım, tahliye sistemlerinin daha düzgün bir şekilde yapılması, havuzlar üzerinde yürüme bantlarının eklenmesi gibi revizyonların gerekliliği tespit edilmiştir. Bu çalışma kapsamında uygulanmasını önerdiğimiz proje revizyonları ile Bolu'da yıllık alabalık üretim miktarlarında artış sağlanması, sürdürülebilir, verimli üretim yapılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
When the data of the Turkish Statistical Institute and the General Directorate of Fisheries and Fisheries are analyzed, it has been observed that while the trout production amount has increased in inland waters in Turkey and in the world in the last 10 years, there has been a significant decrease in the amount of trout production in Bolu within the same period. In this study; In order to determine the reasons for the decrease in trout production in Bolu province and to propose solutions, researches were carried out in all trout production facilities in the province and in the areas they interact with. A total of 30 facilities were included in the review, and project revisions were deemed necessary at 28 trout production facilities. In the preparation of revised projects; It has been determined that the need for revisions such as the inclusion of mechanisms that will increase the dissolved oxygen amount of the water used in production, the more efficient positioning of the trout ponds in the project area, the shape and size of the ponds, the better water distribution, discharge systems, and the addition of treadmills on the ponds have been determined. Whit the project revisions that we recommend to be implemented within the scope of this study, it is aimed to increase the annual trout production in Bolu and to make sustainable and efficient production.