TFP teknolojisi kullanılarak sıkıştırmalı kalıplama tekniği ile üretilmiş termoplastik matrisli kompozitlerin üretim tutma süresinin mekanik özelliklere etkisinin belirlenmesi
The effect of holding time on the mechanical properties of TFP produced thermoplastic matrix composites under compression molding process
- Tez No: 716399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGÜR BORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Uçak Mühendisliği, Automotive Engineering, Polymer Science and Technology, Aircraft Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde çevresel kirlilik, küresel iklim krizi nedeniyle alınan kararlar doğrultusunda taşıtların çevreye verdiği zararların azaltılması istenilmektedir. Bunun için de tasarımsal ve teknolojik gelişmelerin yanında mevcut malzemelerin yerine taşıtın ağırlığını azaltabilen, bunu yaparken de istenilen mekanik özelliklerinde sağlanabildiği malzemeler araştırılmaktadır. Bu malzemelerden arasında termoplastik matrisli kompozitler de yer almakta olup, bu çalışmada cam fiber (GF)-poliyamid (PA6)'in TFP teknolojisinin yardımıyla fiber dokuma tekniği ile numuneler üretilerek, sıkıştırmalı kalıplama prensibinde, Roctool sistemi yardımıyla üretimler, 16 bar basınç ve 300 oC sıcaklık sabit parametrelerinde 4.30 – 5.00 ve 5.30 dk tutma sürelerinde mekanik testler için gerekli plakaların üretimleri gerçekleştirilmiştir. Üretilen plakaların ebatları 305 mm x 305 mm olup, standartlarda belirtilen ebatlara getirebilmek amacıyla numuneler su jetinde kesilmiştir. Farklı tutma sürelerinde üretimler gerçekleştirilmiş olup, tutma sürelerinin mekanik özelliklere etkisi incelenmek üzere ISO 527 standardına göre çekme testine, ASTM D 7264/ D 7246 standardına göre üç nokta eğilme testine ve ISO 179-1 test standardına göre de darbe testine kompozit numuneler tabi tutulmuştur. Ayrıca otomotiv sektöründe kullanılan parçalardan istenilen iklimlendirme testinin GF-PA6 kompozit malzeme üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla kısa süreli termal yaşlandırma çevrimlerine tabi tutulup, iklimlendirme öncesi numunelerde mekanik testlerle elde edilen mekanik test sonuçlarına göre karşılaştırmaları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is desired to reduce the damage caused by vehicles to the environment in line with the decisions taken due to the global climate crisis caused by environmental pollution nowadays. The design and technological developments are besides, materials that can reduce the weight of the vehicle instead of existing materials and provide the required mechanical properties that will be used and are doing developed for these problems. In this study, the composite fabrics were produced with the fiber weaving technique with the help of TFP technology of glass fiber (GF)-polyamide (PA6) then they were produced in the compression molding process with help of the Roctool system, with compression molding process parameters at 16 bar pressure and 300 oC. The samples of production were cut with waterjet in order to bring them to the dimensions specified in the standards which the dimensions of the produced plates are 305 mm x 305 mm. In order to examine the effect of holding times on mechanical properties, different holding times produced composite samples were subjected to tensile test according to ISO 527 standard, three-point bending test according to ASTM D 7264/ D 7246 standard, and impact test according to ISO 179-1 test standard. In addition, the other purpose is to investigate the effect of the environmental acceleration to use the parts in the automotive industry. So, the production samples were tested the climatization test requested according to the automotive industry standard which GF/PA composite materials. After that, they were subjected to short-term thermal aging cycles and compared the references samples which they were tested previously.