Kimyasal maddelerin depolanması ve elleçlenmesi
Storage and handling of chemicals
  1. Tez No: 716398
  2. Yazar: HAKAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. REŞİT ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kimyasal maddeler, insan yaşamında gerekli olan madde olarak sürekli kullanılmaktadır. Ancak bu durumda kimyasal maddelerin üretilmesi, depolanması ve kullanılması da oldukça titizlik isteyen bir durumdadır. Çünkü kimyasal maddelerin patlayıcı ve parlayıcı özellikte olması, yüksek zararlara sebep olabilecek bir durum teşkil ettiğinden ötürü, bu maddelerin kullanımı da oldukça hassasiyet içermektedir. Kimyasal maddelerin kullanımı kadar depolama işlemleri de oldukça titizlik ve hassasiyet istemektedir. Çalışmada kimyasal maddelerin depolanması işlemleri ve elleçleme işlemleri açıklanmaktadır. Ayrıca kimyasal maddeler hakkında iş güvenliği bilgileri de çalışmada yer almıştır. Çalışmamız dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, kimyasal maddeye ait tanımlamaların yanında, özellikleri ve sınıflandırılmasından ibaret olmaktadır. Kimyasal maddelere ait türlerin incelenmesi ve bu doğrultuda özellik ve bileşenlerin sıralanması önem taşımaktadır. Çalışmamızın ikinci bölümünde, kimyasal maddelere dair depolama işlemleri tasnif edilmektedir. Burada mevzua incelemesi ve sınıflandırma şemasına yer verilmektedir. Ayrıca, güvenli depolama işlemleri de mercek altına alınmaktadır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde, kimyasal maddelere ait elleçleme işlemi ve yasal dayanağı irdelenmektedir. Çalışmamızın son bölümünde ise, kimyasal maddelere ait elleçleme ve depolama işleminin incelenmesi yanında, çalışanlara, işverenlere, kanunlara ve diğerlerine düşen yetki ve sorumluluklar üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Chemical are constantly used a necessary subtance in human life. Homewer, in this case, the production, stroge and use of chemical substances is also in a situtaion that requires meticulousness. Because the explosive and flammable properties of chemical substances constitute a situation that can cause high damage, the use of these substances is also very sensitive. Storage processes, as well as the use of chemical substances are explained. In addition, occupatinal safety information about chemical substances is also included in the study Our study consists of four main parts. The first part consists of the definitions of the chemical substances and to rank the properties and components accordingly. In the second part of our study, the storage processes of chemical substances are classfied. Here is the legislative review and classification scheme. In addition, secure storage processes are also scrutinized. In the last part of our study, the handling of chemicals and their legal basis are discussed. In the last part of our study, besides examining the handling are storage of chemicals, the authorities and responsibilities of employees, employers, laws and others are emphasized. In the study, it was also wanted to be stated as an idea and suggestion so that the handling process can be done legally