Finiteness conditions in rings and modules with respect to isomorphism classes
İzomorfizm koşullarına göre halkalar ve modüllerde sonluluk koşulları
  1. Tez No: 716404
  2. Yazar: HAKAN ŞANAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALAHATTİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez, Facchini & Nazemian (2016), Facchini & Nazemian (2017), Alvarado­ García et al. (2020) ve Chaturvedi & Prakash (2021) makalelerinden bazı sonuçları içeren, izomorfizm sınıflarına göre Artin, Noether ve basit modüller üzerine bir araştırmadır. Ayrıca her bölümün sonunda açık problemlere yer verilmiştir. Dolayısıyla bu tez, bu konuyla ilgilenen kişiler için faydalı bir referans olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a survey on Artinian, Noetherian and simple modules with respect to isomorphism classes, that includes some of the results from the papers Facchini & Nazemian (2016), Facchini & Nazemian (2017), Alvarado­García et al. (2020) and Chaturvedi & Prakash (2021). Also, open problems are given at the end of each chapter. So, this thesis will be a useful reference for the people dealing with this subject.