Masere sarımsak (Allium sativum Limne) ve Tunceli sarımsağı (Allium tuncelianum Kollman) yağlarının yoğun stoklanmış sazan balıklarının (Cyprinus carpio) bazı kan ve antioksidan parametrelerine etkileri
Effects of Masere garlic (Allium sativum Limne) oil and Tunceli garlic (Allium tuncelianum Kollman) oils on some blood and antioxidant parameters of densely stocked carp (Cyprinus carpio)
  1. Tez No: 716408
  2. Yazar: ANIL POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER AKSU, DOÇ. DR. BAŞAR ALTINTERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada da Tunceli sarımsağının (Allium tuncelianum Kollman) diğer sarımsaklara (Allium sativum L.) göre olabilecek farklı etkilerini tespit etmek için, yem katkı maddesi olarak verilen sarımsakların sazan balıklarının (Cyprinius carpio) kan ve antioksidan parametrelerine etkisinin incelenmesi amaç edinilmiştir. Balıkların ilk tanklara bırakıldıkları günden sonra her 15 günde bir ölçümler alınmıştır. Rakamsal olarak en fazla ağırlık artışının masere Tunceli sarımsağı katkılı yemlerle beslenen grupta olduğu (20g), ikinci olarak onu kontrol grubunun (17 g), üçüncü olarak masere sarımsak yağı katkılı yem grubunun (15 g) ve son olarak da ayçiçeği yağı katkılı kontrol grubunun (12 g) sırasıyla takip ettiği belirlenmiştir. Gruplar arasında ağırlık artışında rakamsal olarak farklılıklar gözlenmiş olmakla beraber, istatistiksel olarak bir fark tespit edilememiştir (P>0,05). FCR (yem dönüşüm oranı) değerlerinde de benzer şekilde 1.16 ile en yüksek değer Tunceli sarımsağı, 1,38 ile ikinci olarak kontrol, 1,67 ile üçüncü olarak sarımsak ve son olarak 2,13 ile ayçiçeği kontrol grubunda bulunmuştur. Kan analizleri sonuçlarında, deneme grupları arasında LYM %, MID %, MID %, HGB, MCV, MCH, RDW-SD ve MPV değerlerinde istatistiksel olarak bir fark tespit edilememiştir (P>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of garlic given as a feed additive on blood and antioxidant parameters of carp fish (Cyprinius carpio) in order to determine the different effects of Tunceli garlic (Allium tuncelianum Kollman) compared to other garlics (Allium sativum L.). Measurements were taken every 15 days after the fish were released into the first tanks. Numerically, the highest increase in weight was observed in the group fed with masare Tunceli garlic added feed (20 g), secondly the control group (17 g), thirdly the macerated garlic oil added feed group (15 g) and finally the sunflower oil added control group ( 12 g) respectively. Although numerical differences were observed in weight gain between the groups, no statistical difference was detected (P>0.05). Similarly, in the FCR (feed conversion ratio) values, Tunceli garlic had the highest value with 1.16, control group with 1.38, garlic as the third with 1.67, and sunflower control group with 2.13. When the Superoxide Dismutase (SOD) analysis results were examined, the highest value was 0.639±0.057 U/ml in the garlic group, Tunceli garlic ranked second with 0.527±0.024 U/ml and control sunflower oil ranked third with 0.520±0.059 U/ml. and the control group followed in the last place with the lowest value of 0.456±0.047 U/ml.