Laserler ve kaynak uygulaması
  1. Tez No: 13336
  2. Yazar: BASRİ KÖSELER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN FIRATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET Çağımızın yüksek teknolojisi olan laser, 1917 de fizik sel olarak atomun ışıması şeklinde tarif edildi. 1954 te“laser”bulundu, mikro dalgaların güçlendirilmesi olan bu bu luşun uygulamalarının bir diğeri yoktu. Araştırmalar devam etti mikrodalganın üzerindeki radyasyonun da güçlendirilebi- leceği ortaya çıktı. I960 ta atomlara enerji vererek seviyelerini yükseltip uyarma ile elde edilen ışına“laser”denildi. Bu olay bilim ve teknolojide geniş ufuklar açtı. Bu gün bilimsel araştır ma ve uygulamalarda, teknolojinin bütün dallarında kullanıl maktadır. Laser ışını katı maddelerden, gazlardan, sıvılardan ve yarı iletkenlerden elde edilebilir. Endüstride, tıbda, as kerlik alanında, haberleşmede, fotoğrafçılıkta ve uzay çalış malarında geniş bir uygulama alanı bulmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ARSTRACT The laser, high technology of our century, was physi cally as the beam of atom in 1917.“Maser”was discovered in 1954 that was the amplification of micro-waves but it did not have much applicable value. As researches went on it was understood that radiation on the micro-waves could be amplified. In I960, the beam produced by energizing the atoms and hence increasing its level was called“laser”. This event created new horizons in science and technology. Today this is used in all branches of technology, scientific searches and applications Laser beam can be achieved by solid materials, gases, liguids and semi-conductors. It has got a large remarkable application in industry, medicine, military, communication, photography, and space explorations.