Ölüm oyunu optimizasyonu algoritması kullanarak ikili tank sıvı seviye sistemi için FPTID+FF denetleyicisi tasarımı
FPTID+FF controller design for coupled tank liquid level system using battle royale optimization algorithm
  1. Tez No: 716515
  2. Yazar: ALİ KIVANÇ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Süreç endüstrisinde kullanılan tanklarda tedarik edilecek sıvının tanklarda depolanması ve ihtiyaç durumuna göre diğer tanklara aktarılması gerekmektedir. Dolayısıyla sıvının belirli bir aralıkta veya yükseklikte tutulması son derece önemlidir. Bu tezde ise kâğıt yapımında, petro-kimya ve su arıtma tesisleri gibi süreç endüstrisi alanında sıklıkla kullanılan ikili tank sisteminin sıvı seviyesini sabit tutabilmek amacıyla ileri beslemeli oransal-integral (PI+FF) ve ileri beslemeli kesir dereceli oransal-eğimli-integral-türevsel (FPTID+FF) denetleyicileri önerilmiştir. PI+FF ve FPTID+FF parametrelerinin ayarlanmasında yeni bir meta-sezgisel algoritması olan ölüm oyunu optimizasyonu (BRO) algoritmasından yararlanılmıştır. Önerilen denetleyicilerin Matlab/Simulink ortamında benzetimi yapılmış olup yakınsama profili, geçici tepki ve son olarak da sistem parametre değişikliğine karşı gürbüzlük analizi incelenmiştir. Elde edilen simülasyon sonuçlara göre FPTID+FF denetleyicisinin PI+FF denetleyicisine göre daha iyi sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Ayrıca önerilen BRO tabanlı FPTID+FF denetleyicisinin üstünlüğü gerçek zamanlı olarak ikili tank sisteminde test edilerek iyi bir performans ve tepki verdiği doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The liquid to be supplied in the tanks used in the process industry should be stored in the tanks and transferred to other tanks according to the need. Therefore, it is extremely important to keep the liquid at a certain range or height. In this thesis, feedforward proportional-integral (PI+FF) and feedforward fractional proportional-tilt-integral-derivative (FPTID+FF) are proposed to keep the liquid level of the coupled tank system, which is frequently used in process industries such as papermaking, petro-chemistry and water treatment plants. A new meta-heuristic algorithm, battle royale optimization (BRO), is used to tune the PI+FF and FPTID+FF parameters. The proposed controllers are simulated in Matlab/Simulink environment and convergence profile, transient response and finally robustness analysis against system parameter change are examined. According to the simulation results obtained, it has been observed that the FPTID+FF controller gives better results than the PI+FF controller. In addition, the superiority of the proposed BRO-based FPTID+FF controller has been tested in real-time in coupled tank system, validating good performance and response.