Sürgülü cam sisteminde kullanılan panel tekerleri ve raylarının çelik malzeme ile değiştirilerek mekanik özelliklerinin artırılması
Increasing the mechanical properties of the panel wheels and rails used in the sliding glass system, by replacing steel material
  1. Tez No: 716514
  2. Yazar: FURKAN ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ASLANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnşaat sektöründe endüstriyel üretim yapmakta olan İsviçre menşeili ve Sakarya şehrinin Akyazı ilçesinde endüstriyel üretimine devam etmekte olan Sunparadise Alüminyum A.Ş., ürün gamında bulunan camlı sürgülü sisteminin tasarımının çok eski olması nedeniyle ilgili ürünü geliştirme faaliyetleri başlatmıştır. Açıldığı zaman iç ve dış ortamın bütünleşmesine olanak tanıyan, sürgülü olarak çalışan bir cam sisteminde kullanılan tekerlerin ve sürgü raylarının dayanımın arttırılması amaçlanmıştır. İlgili sürgülü cam sisteminde camlı panellerin hareketini sağlayan tekerlerin plastik yapıya sahip olması, ve sistemin hareketini gerçekleştirdiği alt rayın alüminyum esaslı malzemeden oluşması ürün ömrünün kısa olmasına sebep olmakta ve müşteriler tarafından işletmeye sık sık kalite problemleri gelmesine sebep olmaktadır. Bu kalite problemleri ürüne ait satış rakamlarının yıldan yıla düşmesine sebep olmakta ve bu durumda işletmeye kazanç kaybı yaşatmaktadır. Aynı zamanda müşteriler daha büyük boyutlarda ürünler talep etmekte ve firma buna cevap verememektedir. Sürgülü cam sisteminin geliştirme faaliyetleri kapsamında ürünün sahip oldığu plastik tekerlerin uygun çelik malzeme ile değiştirilmesi için gerekli araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalar işlenebilirlik, kolay temin edilebilirlik ve mekanik dayanım başlıkları altında incelenmiştir. Tekerlek için uygun görülen çelik malzemelere spektrometrik analiz yapılarak kimyasal özelliklerinin uygunluğu denetlenmiştir. Sürgülü cam sisteminin daha yüksek dayanıma sahip, faydalı ömrü daha uzun ve ortam koşularına uygun olması ve gerekli fonksiyonelliğini koruması için gereken sert malzeme ihtiyacı sebebiyle ısıl sertleştirme işlemine tabi tutulmuştur. Farklı hava şartlarına uygun yüzey kaplama ihtiyacı olduğu için korozyon dayanımını görmek amacıyla tuz testi yapılarak uygun yüzey işlem yöntemi tespit edilmiştir. Aynı zamanda tekerin içinde bulunan ve dönme hareketini sağlayan rulmanın daha iyi bir rulman ile değiştirilmesi sağlanmıştır. Sisteme ait tekerlerin güçlendirilmesi sonucu oluşan hareket raylarının yüzeylerine paslanmaz malzeme ile uygun sertlikte hareket alanı eklenmiştir. Gerekli teorik hesaplamalar, araştırmalar ve denemeler sonucu nihai tasarıma ve malzeme türlerine karar verilen parçaların oluşturduğu yeni camlı sürgülü sistem uluslararı pazarda müşterilerin beğeni ve güvenini kazanması adına bağımsız bir kuruluşta standartlara uygun fonksiyonellik, hava kaynaklı ses yalıtımı ve rüzgar yükü dayanım testleri yapılmıştır. Bu testler sonucu uluslarası geçerlilik kazandırılmış ve sertfikalandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sunparadise Aluminum A.Ş., which is of Swiss origin and continues its industrial production in the Akyazı district of Sakarya city, which carries out industrial production in the construction sector, has started the development activities of the related product since the design of the glass sliding system in its product range is very old. It is aimed to increase the strength of the wheels and slide rails used in a sliding glass system that allows the integration of the interior and exterior environment when opened. The plastic structure of the wheels that enable the movement of the glazed panels in the relevant sliding glass system, and the aluminum-based material of the bottom rail, on which the system moves, causes the product life to be short and causes quality problems to be frequently encountered by the customers. These quality problems cause the sales figures of the product to decrease from year to year, and in this case, it causes loss of profit to the business. Within the scope of the development activities of the sliding glass system, necessary researches were carried out to replace the plastic wheels of the product with suitable steel material. These studies were examined under the headings of machinability, easy availability and mechanical strength. The suitability of their chemical properties was checked by performing spectrometric analysis on the steel materials deemed suitable for the wheel. In order for the sliding glass system to have higher strength, longer useful life, and strength in accordance with market conditions, it has been subjected to heat hardening due to the need for hard material to maintain its required functionality. Since there is a need for a surface coating suitable for different weather conditions, a salt test was performed to see the corrosion resistance and the appropriate surface treatment method was determined. At the same time, the bearing in the wheel that provides the rotational movement has been replaced with a better bearing. A movement area of appropriate hardness has been added to the surfaces of the movement rails, which are formed as a result of the reinforcement of the wheels of the system, with stainless material. As a result of the necessary theoretical calculations, researches and trials, the new glazed sliding system, which consists of the parts whose final design and material types are decided, have been tested for functionality, air source sound insulation and wind load resistance in accordance with the standards in an independent institution in order to gain the appreciation and trust of the customers in the international market. As a result of these tests, it has been internationally validated and certified.