Çelik tel takviyeli hafif beton plakların mekanik davranışı
Mechanical behavior of steel fiber reinforced lightweight concrete plates
  1. Tez No: 716523
  2. Yazar: YASİN SOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ POLAT ÖZYİĞİT, PROF. DR. FUAT KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Tez çalışmasında, taşıyıcı hafif betonarme plakların eğilme altındaki plastik şekil değiştirme kapasitelerinin yani sünekliğinin araştırılması ele alınmaktadır. Süneklik, taşıyıcı sistemin veya taşıyıcı elemanın deprem etkisi altında taşıma kapasitesinde önemli bir azalma olmadan plastik deformasyonlarla şekil değiştirerek sönümleme özelliği olarak tanımlanabilir. Taşıyıcı hafif betonarme elemanlar ile inşa edilen yapıların doğal ağırlıkları normal betonla inşa edilen yapılardan daha düşük olduğundan deprem yükleri de daha düşük olmaktadır. Yapı ağırlının daha az olmasından dolayı taşıyıcı eleman kesitleri daha küçük boyutlandırılabilmekte ve yapı maliyeti azaltılabilmektedir. Ayrıca, hafif betonların yapılarda kullanımı binaların ısı ve ses yalıtım performansını artırmaktadır. Bu çalışmada, Kayseri yöresinden elde edilen pomza agregası ile farklı özelliklere sahip çelik teller 15/30/45/60 kg/m3 oranlarında kullanılarak 60*60*10 cm boyutlarında betonarme plaklar imal edilmiştir. Elde edilen plak numuneleri ile eğilme altındaki enerji yutma kapasiteleri (toklukları) kıyaslanmıştır. Ayrıca basınç ve yarmaya karşı davranışını incelemek amacıyla 15*15*15 cm boyutlarında küp numuneler üretilmiştir. Referans numunesi ile kıyaslandığında plaklarda enerji yutma kapasitesinin çelik tel takviyesi ile arttığı, küp numunelerde basınç dayanımının arttığı, küp numunelerde yarma dayanımının arttığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, the investigation of the plastic deformation capacity, namely ductility, of lightweight reinforced concrete slabs under bending is discussed. Ductility can be defined as the damping property of the carrier system or carrier element by changing shape with plastic deformations without a significant decrease in the bearing capacity under the influence of earthquakes. Since the natural weights of the structures built with load-bearing lightweight reinforced concrete elements are lower than those built with normal concrete, earthquake loads are also lower. Due to the less weight of the building, the cross-sections of the carrier elements can be sized smaller and the cost of the building can be reduced. In addition, the use of lightweight concrete in buildings increases the heat and sound insulation performance of buildings. In this study, 60*60*10 cm reinforced concrete slabs were produced by using pumice aggregate obtained from Kayseri region and steel wires with different properties at the rate of 15/30/45/60 kg/m3. The energy absorption capacities (toughness) under bending were compared with the obtained plate samples. In addition, cube samples of 15*15*15 cm dimensions were produced in order to examine their behavior against pressure and splitting. When compared to the reference sample, it was concluded that the energy absorption capacity of the plates increased with the steel wire reinforcement, the compressive strength increased in cube samples, and the splitting strength increased in cube samples.