Alüminyum işleme merkezi hurda oranlarının azaltılması
Reducing scrap ratio of aluminyum milling center
  1. Tez No: 716524
  2. Yazar: TAYFUN KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Aluminyum profil kullanılarak imal edilen bu yaşam alanları ürünlerinin üretim proseslerinde; Kesim ve Freze işlemleri büyük bir etkendir. Ölçülendirme, Projelendirme ve aksesuar montajlarının, dizayn resimlerine uygunluğunun kusursuz olması ve sistemin montaj sonrası sorunsuz çalışması için üretim alanında her iki prosesin doğruluğu kilit rol oynamaktadır. İşleme makineleri sayesinde projelendirmede istenen detaylar oluşturulabilmektedir. Müşteri memnuniyetinin üst seviyede, ürün maliyetlerinin ise düşük seviyede olması üretim işletmelerinde sürekli aranan bir kriterdir ve birçok üretim tesisi çalışanları iyileştirme çalışmaları yaparak bu iki kriteri istenilen seviyede tutmayı amaçlamaktadır. Tez'de konu olarak ele alınan çalışmada, müşteri talepleri doğrultusunda üretilen kapama sistemleri (kış bahçeleri, Katlanır ve sürgülü kapılar, kaplama, korkuluk ve diğer camlı kapama sistemleri) için kullanılan Aluminyum profillerin freze prosesindeki çalışmalar yer almaktadır. Bu sistemlerin tasarımı yapılırken, belirlenen kalite kriterlerine göre tasarım yapılması gerekmektedir. Profilin cam taşıma kapasitesi, sistemin rizgar ve kar yükü dayanımları, sistem genişliği ve yüksekliği, çatı için eğim dereceleri, aksesuar montaj konumları ve adetleri, istenen cam ölçülerine göre fitil ve fırça kombinasyonları, belirlenen kalite kriterlerine uygun ve garanti kapsamına giriyor ise projenin tasarım onayı kabul edilmektedir. Bu kriterlerin dışında bir ürün var ise müşteriden revizyon talep edilir ve uygulanabilirlik kriterleri tekrar gözden geçirilmektedir. Projelendirme üzerinde tüm detaylar tamamlandıktan sonra üretim kalite kriterleri (Boyahane için Qualicode, kesim ve freze için işleme kriterleri, üretilebilirlik kriterleri ve ISO kalite standartlarına uyum, geri dönüştürülebilir malzeme kullanımı) devreye girer ve bu kriterlere göre üretim yapılmalıdır. Tez'in yazım amacı; İşleme Merkezinde Aluminyum profillerin işlenmesi sonucunda ortaya çıkan çeşitli problemlerin, fabrika bünyesinde bulunan bölümlere nasıl yansıdığını, kalite problemlerinin üretim, sevkiyat ve müşteri memnuniyetine etkilerinin sayısal verilere dayanarak hesaplanması ve çeşitli analizler uygulanarak bu problemlerin kök nedenine inilerek, kesin çözüm kriterlerinin belirlenmesidir. Hedef konu belirlenirken, üretim ve sevkiyatın zamanında tamamlanamaması incelendiğinde ortaya çıkan sorunlar, ERP programlarında bulunan hurda miktarlarının, planlanan üretim miktarına göre oranı hesaplanmıştır. Montaj proseslerinde 'Montaj Duruş Formu' kaydı ile tutulan formlar incelenerek, hurdanın üretim ve diğer proseslere etkisi hesaplanmıştır. Hedefler, müşterinin üreticiden istediği teslim süresi ve kalite kriterleri baz alınarak belirlenmiştir. Mevcut Durum Analizi ile makine problemlerinin kök nedenine inilerek, kullanım ve bakım talimatlarından da faydalanılarak çözüm önerileri değerlendirilmiş ve uygulamaya alınmıştır.Yapılan iyileştirmeler gözlemlenmiş, ERP sisteminde ortaya çıkan hurda değerleri, montaj duruş formundaki veriler analiz edilerek iyileştirme çalışmalarının ürün maliyetlerine etkisi hesapanmıştır. Ek olarak iyileştirmelerin kalıcı olması için mevcut talimatlara ilaveler yapılarak standartlaştırmanın doğruluğu artırılmıştır. Benzer çözümlerin diğer makinelere uygulanabilirliğinin kolaylaştırılması için ise yaygınlaştırma çalışması yapılmıştır. Yaygınlaştırma çalışması, herhangi bir iyileştirmenin belirli alanların dışında da yapılabilirliğinin bir göstergesidir. Endüstriyel herhangi iki makine kullanım veya hizmet sektörü ne olursa olsun, talimatlarla sınırlandırılması gerekmektedir. Aksi taktirde; arıza adetleri artış gösterir ve buna bağlı olarak makine verimliliği düşer, iş kazası yaşanma riski artar. Ülkemizdeki Sanayi kuruluşlarının çalışma verimliliğinin artırılması, fabrika verimliliğine ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır. İyileştirmelerin sınırlı bir alan içerisinde olmadığını görebilmek ve bu çalışmaları sürekli hale getirebilmek firmaların nitelikli büyümesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In the production processes of these living spaces products manufactured using aluminium profiles; cuting and milling processes are big factor. The Accuracy of both processes plays a key role in the production area in order for the dimensioning, projecting and accessory asemblies to be perfect in accordance with the technical pictures and the system to work smoothly after the assembly. In the study, which is the subject of the thesis, there are studies in the milling process of Aluminum profiles used for closing systems (Winter Garden, Folding Doors, Glazing, Railing, Sliding systems and other with glass products) produces in line with customer demands. While designing these systems, it is necessary to design according to the determined quality criteria. The design approval of the projects is accepted if the glass carrying capacity of the profile, the wind and snow load resistance of the system, the width and height of the system, the slope degrees for the roofs, the mounting positions and numbers of accessories, the combinations of gasket and brushes according to the desired glass dimensions, comply with the determined quality criteria and are within the scope of warranty. Is being done. If there is a product other than these criteria, a revision is requested from the customer and the applicability criteria are reviewed again. After all the details on the project ara completed, the production quality criteria (Qualicode for paintshop, processing criteria for cutting and milling, manufactuability criteria and compliance with ISO quality standarts, use of recyclable materials) come into play and production should be made according to these criteria. Thanks to the processing machines, the desired details can be created in projecting. Customer satisfaction is at a high level and product costs are at a low level , which is a constantly sought criterion in production enterprices, and many production facility employees aim to keep theese two criteria at the desired level by making improvement studies. Writing purpose of the thesis; How the various problems arising from the processing of aluminium profiles in the machining center are reflected in the departments within the factory, he effects of quality problems on production, shipment and customer satisfaction are calculated based on numerical data and by applying various analysis determining the exact solution criteria by determining the root cause of these problems. While determining the target subject, the problems that arise when the production and delivery cannot be completed on time are examined, the ratio of the scrap qty in the ERP programs to the planned production amount has been calculated. In the assembly processes, the form kept with the 'Assembly Stopped Form' record were examined, and the effect of scrap on production and other processes was calculated. Targets are determined based on the delivery time and quality criteria requested by the customer from the manufacturer. With the current situation analysis, the root cause of the machine problems was addressed and the solution suggestions were evalueted and implemented by making use of the usage and maintenance instructions. The improvements made were observed the scrap values generated in the ERP system and the data in the assembly stopped form were analyzed and the effect of the improvement works on the product cost was calculated. In addition, the accuary of standardization has been increased bu making additions to the existing instructions so that the improvements are permanent. In order to facilitate the applicability of similar solutions to other machines, a dissemination study has been made. Dissemination work is an indicator that any improvement can be done outside of certain areas. Any two industrial machines, regardless of use or servise sector, need to be limited by instructions. Otherwise; the number of breakdowns increases and the machine efficiency decreases accordingly, and the risk of work accident incerases. Increasing the working efficiency of industrial establishments in our country contributes significanly to factory productivity and the national economy. To be able to see that the improvements are not in a limited area and to make these studies permanent will contribute to the qualified growth of the companies.