Reliability of social media in reaching news
Habere ulaşmada sosyal medyanın güvenirliliği
  1. Tez No: 716553
  2. Yazar: HATİP İZİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Medya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Medya ve teknoloji, insanlık tarihi boyunca birlikte evrilmistir. Tarihi olarak haber, sözsel olan erken dönemden endüstrinin radikal innovasyon dönemine evrilmistir. Telgraf ve basılı yayının icadıyla, haber biçim ve içerik olarak yeni bir yola girmistir. Sahneye internetin gelmesiyle haber, özellikle sosyal medya alanında bir kez daha değişime uğrar. Internet gibi teknolojik gelişmelerin yardımıyla sosyal medya, haber üretimi ve tüketimi sıradan insanlar için bir kamusal alan haline gelmistir. Fakat yalan haber gibi olumsuz sonuçlarda var. Bu nedenle sosyal medyanın güvenirliliği, medya çalışmalarının sıcak bir konusu oldu ve bunun analize ihtiyacı var. Bu çalışma, anket yöntemiyle sosyal medya haberinin güvenirliliğini ve 10 hipotezi test etmek için sosyal medya kullanıcıları üzerinde yapılmıştır.Bu calışma, 7 demografik ve sosyal medyanın önemiyle ilgili 15 soruyu kapsayan bir anketle, 435 online sosyal medya kullanıcısına uygulanmıstır. SPSS programının katkısıyla anketten toplanan veriler, bir analiz yöntemi olan Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Spearman korelasyon testleriyle yorumlanmıstır. Sosyal medyada habere ulasma nedeni, farklı görüş ve yorumlar için sosyal medya tercihi, internet ve sosyal medyada alternatif haberlere ulaşma, ve kendi görüşüne yakın haberleri ve kişileri tercih etme arttıkça, medya haberlerinin güvenilirliği de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Media and technology have evolved together throughout the history of mankind. Historically, news has evolved from an early oral stage to the industrial era of radical innovation. With innovation of telegraph and printing press, news entered into a new phase in terms of content and form. With the emergence of Internet at the stage, news is transforming once more in the domain of social media. With the help of technological development especially internet technology, social media have become a public sphere for ordinary people to produce and consume news, yet there are some negative implications such as fake news. Therefore, the reliability of social media becomes a hot topic of media studies and this needs to be analyzed. This study was conducted on social media users in order to analyze the reliability of news and to test 10 hypotheses. In the study, a questionnaire was formed with 22 items that were contained 7 demographics and 15 questions related to social media news and conducted among 435 social media users. Data collected from the survey with the contribution of SPSS program was interpreted by Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Test and Spearman correlation. Data from the research reveal that the reasons to use social media as to prefer it for different views and comments, to reach alternative news, to prefer news and persons that are closer to users` own view increase the reliability of news accordingly.