Çevik tedarik zinciri yönetiminin hazır giyim ürünlerini satın alma davranışlarına etkisi
The effects of agile supply chain management on clothing buying behavior
  1. Tez No: 716613
  2. Yazar: BUSE KUZUCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tüketicilerin giderek bilinçlenmesi ve bilgi düzeylerinin artması istek ve beklentilerinin de farklılaşmasına ve artmasına neden olmuştur. Yoğun rekabet ortamında başarılı olmak ve rekabet güçlerini korumak isteyen işletmelerin giderek artan ve zorlaşan tüketici isteklerini ve beklentilerini karşılayabilmeleri gerekmektedir. Bu noktada, çevik tedarik zinciri yönetimi, hazır giyim işletmelerinin ve markalarının, hem başarılı olabilmek hem de tüketici istek ve beklentilerini karşılayabilmek için başvurdukları stratejilerinden birisidir. Bu bağlamda, bu tez, hazır giyim sektöründe çevik tedarik zinciri yönetiminin tüketicilerin satın alma davranışlarına olan etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, hazır giyim sektöründe dünyanın önde gelen ihracatçılarından ve aynı zamanda önemli pazarlarından birisi olan Türkiye'deki tüketicilerin hazır giyim ürünlerini satın alırken çevik tedarik zinciri yönetimi unsurlarından nasıl etkilendiklerini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'nin üç büyük ilinde yaşayan 18 yaş ve üzerindeki tüketicilere yönelik bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Saha araştırması ile elde edilen veriler istatistiki olarak analiz edilerek elde edilen bulgular ışığında hazır giyim ürünleri üreten ve pazarlayan işletmelere ve markalara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The increasing awareness of consumers and the increment at their knowledge levels have led differentiation and increment at their desires and expectations. The enterprises, which want to be successful and maintain their competitiveness in an intense rivalry, should meet the increasing and difficult consumer desires and expectations. At this point, agile supply chain management is one of the strategies, which clothing enterprises and brands have used in order to be successful and meet consumer desires and expectations. In this context, this thesis, aims to analyze the effects of agile supply chain management on buying behavior of consumers in clothing sector. The research aims to reveal how consumers in Turkey, which is one of the leading global clothing exporters and at the same time which is one of the significant markets, are affected from agile supply chain management factors during their clothing purchase process. In accordance with the aim of the thesis, a survey is conducted to consumers, who live in three biggest cities of Turkey and whose ages are 18 and over. The data, which are obtained from field research, are analyzed statistically and suggestions are made to enterprises and brands, which produce clothing and market clothing products, on the basis of the findings.