Türkiye'de yeşil bina projelerinde proje yönetimi kapsamında karşılaşılan zorluklar ve önerilen çözümler
Barriers for project management in green building production in Turkey and their proposed solutions
  1. Tez No: 716654
  2. Yazar: DİLARA CECELOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜVEYDA KÖMÜRLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çevrenin kirlenmesi, kaynakların ve enerji kullanımının artması gibi sorunlar sürdürülebilirliği teşvik etmektedir. Toplumun ve çevrenin ihtiyaçlarının giderilmesinde inşaat sektörü çok önemlidir. Çevre korumasına yönelik farkındalığın artmasıyla, insan sağlığını ve yapının yaşam döngüsünde çevreyi en az etkileyen, su ve enerjiyi en az tüketen yeşil bina kavramı ortaya çıkmıştır. Yeşil binalar son zamanlarda çok rağbet görmektedir fakat benimsenmesinde birtakım engeller bulunmaktadır ve bu sebeple yeşil bina üretimi beklenen seviyeden az olmaktadır. Bu tez, Türkiye'deki ana engelleri belirlemek ve ülkemizde yeşil bina projelerinin benimsenmesini ve üretimini artırmak için bir alan çalışması kapsamında öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Gerçekleştirilen alan çalışmasında Türkiye'de yeşil bina üretiminde uzman kişiler için anket soruları hazırlanmıştır. Alınan cevaplara göre, Türkiye'deki yeşil bina uygulamalarında karşılaşılan zorluklar analiz edilmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur. Araştırma bulgularına göre Türkiye'de karşılaşılan en güçlü zorluklar, yeşil bina yönetmeliği eksikliği gibi yönetim ve devlet bazlı zorluklar, yeşil bina teknolojilerine olan ilgisizlik gibi proje bazlı zorluklar, eğitim ve teknoloji bazlı zorluklardır. Sonuç olarak, yeşil bina projelerini etkin bir şekilde yönetmek adına zorluklara çözüm olarak devletten bir etki gelmesiyle yeşil bina üretiminin benimsenmesi hızlandırılabilir. Ayrıca, yeşil binalar hakkında eğitimlere önem verilmesi, yeşil bina teknolojilerine ilgi gösterilmesi diğer önemli çözüm yolları olarak görülmektedir. Gerekli teorik ve pratik çözümler sağlanırsa, ülkemizde yeşil bina üzerine uzmanlaşmak isteyen kişilerle beraber daha başarılı bir yeşil bina proje yönetimi gerçekleştirilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Problems such as pollution, increased use of resources and energy etc. promote sustainability. The construction sector is very important in meeting the needs of the society and the environment. With the increase in awareness of environmental protection, the concept of green building has emerged. Green buildings have the least impact on human health and the environment in the life cycle of the building, and consume water and energy the least. Green buildings have been very popular lately, but there are some barriers to their adoption and therefore the amount of green building production is less than expected. This thesis aims to provide suggestions within the scope of a field study to identify the main obstacles in Turkey, and to increase the adoption and production of green building projects. For the field study, survey questions were prepared for experts in green building production in Turkey. According to the answers received, the difficulties encountered in green building applications in Turkey were analyzed and solution suggestions were presented. According to the research findings, the strongest challenges faced in Turkey are management and government-based challenges such as lack of green building regulation, project-based challenges such as lack of interest in green building technologies, education and technology-based challenges. As a result, the adoption of green building production can be accelerated by government influence as a solution to the challenges to effectively manage green building projects. In addition, emphasizing education about green buildings, and showing interest in green building technologies are seen as other important solution ways. If the necessary theoretical and practical solutions are provided, it is thought that a more successful green building project management can be realized with people who want to specialize in green building in Turkey.