Niğde ilinde seçilmiş bir yörede elma üreticilerinin kooperatifçilik tercihlerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on cooperatives preferences of apple farmers in a selected region in Nigde
  1. Tez No: 716655
  2. Yazar: HALUK GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAD YERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tarım sektörü toplumun gıda ihtiyaçlarını karşılaması ve istihdam alanı olması bakımından ülke ekonomilerinde önemli yere sahiptir. Ülkelerin tarımsal üretimlerinin devamlılığının sağlanmasında örgütsel yapılar kurulmuştur. Günümüzde birlikler, kooperatifler vb. çeşitli kurumlar olarak bilinmektedir. Bu örgütsel yapılar arasından öne çıkmış olan kooperatifler, topluma ekonomik ihtiyaçlarının yanı sıra sosyal ve kültürel bakımdan topluma katkıları bulunmaktadır. Toplumda gelir sorunuyla ortaya çıkan şehre olan göçün engellenmesine ve kişilerin belli imkanlarla girişimciliğe teşvik etmesi ile toplumda tercih edilebilir bir kurum olarak görülmektedir. Türkiye tarımsal üretimde belli bir konuma gelmiştir. Tarımsal üretimin yanında kooperatifçilikte ise önemli bir gelişim sağlamıştır. Ancak üretim ve kooperatifçilik istenilen noktaya gelememiştir. Niğde ilinde ise önemli elma üretimi yapılmakta ve belli bir kooperatif gelişimi bulunmaktadır. Niğde ili içinde geçerli olan tarımsal üretimin içinde kooperatifçiliğin etkili ve verimli olarak faaliyet göstermemesi üreticilere ve tüketicilere sorun oluşturmaktadır. Niğde ilinde seçilmiş olan Dündarlı Kasabasında 720 elma üreticisi bulunmaktadır. Elma üretimi üreticisi sayısına oranla il içerisinde önemli üretim miktarına sahiptir. Dündarlı kasabasında ve çevresinde elma üretimi ve pazarlaması alanında faaliyet gösteren kooperatifin olmaması üreticiler için sorun oluşturmaktadır. İlaçlama, akaryakıt, gübre ve fidan gibi girdi temini ve pazarlama alanlarında üreticiler özel işletmelerle çalışmaktadırlar. Pazarlama alanında farklı v bir satış kanalının olmaması ise üreticilerin tüccarı tercih etmesini zorunlu hale getirmiştir. Bu araştırmada; üreticiler genel olarak yaşlı(47,80), eğitim düzeyi çoğunlukla ilköğretim-ortaöğretim-lise(97,65), üreticilerin hepsi ürünlerini tüccara sattığı, üreticilerin tüccara ürün satış fiyatı 2,07TL/KĞ olduğu, İzmir ilinde elma ürünlerinin tüketiciye satış fiyatının 7,06TL/KĞ olduğu, üreticiler pazarlamada avantajlı olarak kooperatifi tercih ettikleri(0,64), daha iyi üretim için pazarlama avantajını(0,62) öncelik tercih ettikleri, bölgede kurulacak kooperatifin öncelikli hizmetinin pazarlama(0,55) olması gerektiğini, ülke kooperatifçiliğinin ana sorunu yönetim(49,41) olduğu ve üreticilerin yıllık gelir içerisinde elma geliri ise %43,00 olduğu bulunmuştur. Bu çalışmada, kooperatifçiliğin Dünya'da ve ülkemizde gelmiş olduğu noktayı çeşitli kaynaklarla incelenmiştir. Gelişmiş ülkelerin kooperatifçilik çalışmalarından örnekler gösterilmiştir. Araştırma bölgesi olarak seçilmiş olan Niğde ili Dündarlı kasabasında elma üreticilerinin kooperatifçilik tercihleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The agricultural sector has an important place in the country's economy in terms of meeting the food needs of the society and being an area of employment. Organizational structures have been established to ensure the continuity of the agricultural production of the countries. Today, unions, cooperatives, etc. known as various institutions. Cooperatives, which have come to the fore among these organizational structures, have social and cultural contributions to the society as well as their economic needs. It is seen as a preferable institution in the society as it prevents the migration to the city that arises with the income problem in the society and encourages people to entrepreneurship with certain opportunities. Turkey has reached a certain position in agricultural production. In addition to agricultural production, it has provided an important development in cooperatives. However, production and cooperatives could not reach the desired point. On the other hand, important apple production is made in Niğde province and there is a certain cooperative development. The fact that cooperatives do not operate effectively and efficiently in agricultural production in Niğde province creates problems for producers and consumers. There are 720 apple producers in Dündarlı Town, which has been selected in Niğde province. Apple production has a significant amount of production in the province compared to the number of producers. The absence of cooperatives operating in the field of apple production and marketing in and around the town of Dündarlı poses a problem for the producers. Producers work with private vii enterprises in the fields of input supply and marketing such as pesticides, fuel oil, fertilizers and saplings. The absence of a different sales channel in the field of marketing has made it mandatory for manufacturers to prefer traders. In this study; Producers are generally old (47.80), education level is mostly primary-secondary-high school (97.65), producers all sell their products to merchants, producers' product sales price to merchants is 2.07 TL/KG, the sale price of apple products to consumers in Ġzmir is 7 06TL/KG, producers prefer cooperatives as advantageous in marketing (0,64), they prefer marketing advantage (0,62) for better production, the priority service of the cooperative to be established in the region should be marketing (0,55), country cooperatives It has been found that the main problem is management (49.41) and the apple income of the producers is 43.00% within the annual income. In this study, the point that cooperatives has reached in the world and in our country has been examined with various sources. Examples from the cooperative studies of developed countries are shown. The cooperatives preferences of apple producers in the town of Dündarlı in Niğde province, which was chosen as the research region, were examined.