Hesaplamalı bilimlerin STEM eğitimi üzerine uygulamaları
The application of the computational sciences on STEM education
- Tez No: 716725
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHMET SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik ve Hesaplamalı Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmada sanayinin iş gücü kaynağı olan meslek lisesi öğrencilerine matematik dersine ait bir konu STEM etkinlikleriyle öğretilmiştir. STEM etkinliklerinin öğrencilerin akademik başarılarına, matematik öğrenimine yönelik motivasyonlarına, meslek alan ilgilerine, STEM'e yönelik tutumlarına etkisi incelenmiştir. Bilim ve Teknolojiye Yönelik Çember ve Daire Testi, Matematik Öğrenimine Yönelik Motivasyon Ölçeği, STEM Meslek Alanları İlgi Ölçeği ve STEM'e Yönelik Tutum Ölçeği ile araştırmanın nicel verileri elde edilmiştir. STEM Alanları Kariyer Görüşmesi, Mühendislik Tasarım Süreci ve 21.yy Beceri Değerlendirilmesi ve Tasarım Değerlendirme ile nitel veriler toplanmıştır. Araştırma sonucunda STEM etkinliklerinin öğrencilerin akademik başarılarında istatistiksel olarak anlamlı bir artış sağladığı gözlenirken, meslek alan ilgilerinde, matematiğe yönelik motivasyonlarında ve STEM tutumlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gözlenmemiştir. Yapılan araştırma ile lise düzeyinde matematik temelli STEM etkinlikleri ile alanyazında katkı sağlayarak elde edilen bulgu ve sonuçlarla araştırmacılara ve öğretmenlere yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
A subject of the math class was lectured to students in a vocational high school, which is a resource of labor to industry, through STEM activities in this research. The impact of STEM activities on the academical success of the students, their motivations for mathematics learning, their interest in their area of profession and their act towards STEM were examined. Circle and Disc Test for Science and Technology, Motivation Scale Towards Mathematics Learning, STEM Area of Profession Interest Scale and Attitude Scale For STEM and the quantitative data of the research was obtained. The quantitative data was collected through STEM Career Interest Servey, Engineering Design Process and 21st Century Ability Assessment and Design Assessment. While a statistically significant difference was observed to be provided by STEM activities in the academic success of the students, a statistically significant differences was not observed in their interest in the areas of profession, their motivation for mathematics and their attitude towards STEM. Suggestions for the researches and teachers were made through the findings and results obtained by contributing to the literature by STEM activities based on mathematic at high school level by the research made.