Voleybolda fonksiyonel kuvvet antrenmanının smaç hızına ve biyomotor yetileri üzerine etkisi
Effect of functional strength training on spiking speed and biomotor abilities in volleyball
  1. Tez No: 716797
  2. Yazar: EZGİ TULAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı; genç kadın voleybolcularda 8 haftalık fonksiyonel kuvvet antrenmanının smaç ve biyomotor yetilere etkisini incelemektir. Çalışmaya 14-16 yaş aralığında iki farklı spor kulübünden toplamda 30 kadın voleybolcu dahil edilmiştir. Sporcular iki gruba ayrılmıştır (16 sporcu araştırma grubu, 14 sporcu kontrol grubu). Çalışma grubunda rutin voleybol antrenmanlarına ek olarak 8 haftalık fonksiyonel kuvvet antrenmanı uygulandı. Kontrol grubu ise rutin voleybol antrenmanlarına devam etmiştir. Smaç hızı ve servis hızı radar gun ile değerlendirildi. Biyomotor yetileri değerlendirmek için; el pençe kuvveti, bacak kuvveti, uzan eriş esneklik, omuz esnekliği, T-drill çeviklik testi, sprint testi, sıçrama testi (aktif sıçrama ve squat sıçrama) kullanıldı. Ölçümler çalışma başlangıcında ve 8 hafta sonrasında olmak üzere iki kez yapıldı. Fonksiyonel kuvvet antrenmanının gruplar üzerindeki etkisini incelemek için ANOVA varyans analizi kullanıldı. Her iki grubun demografik özellikleri ve çalışma öncesi smaç hızı ve biyomotor yetileri birbirine benzerdi (p>0,05). 8 haftalık fonksiyonel kuvvet antrenmanının durarak smaç vuruş hızı, sıçrayarak smaç vuruş hızı, servis hızı, omuz esnekliği, el pençe kuvveti, bacak kuvveti ve aktif sıçrama mesafesine istatistiksel olarak anlamlı etkisi olduğu belirlendi (p0,05). Sonuç olarak, 8 haftalık fonksiyonel kuvvet antrenmanının genç kadın voleybolcularda smaç hızını artırdığı ve biyomotor yetileri geliştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of 8-week functional strength training on spiking speed and biomotor abilities in young female volleyball athletes. A total of 30 female volleyball athletes from two different clubs, aged between 14-16, included in the study. Athletes divided into two groups (16 athletes in research group, 14 athletes in control group). 8-week functional strength training was applied in the research group in addition to their routine volleyball training. The control group continued their routine volleyball training. Spiking speed (standing and jumping spike) and service speed were measured by using radar gun device. Grip strength, leg strength, sit and reach flexibilty, shoulder flexibility, T-drill test, sprint test and jump tests (vertical jump and squat jump) were used to measure biomotor abilities. The measurements were repeated two times at baseline and 8-week later. ANOVA variance analysis was used to examine the effect of functional strength training on groups. At baseline, demographic characteristics, spiking speed and biomotor abilities were similar between groups (p>0.05). There was statistically significant effect of 8-week functional strength training on stabile spike speed, jumping spike speed, service speed, shoulder flexibility, grip strength, leg strength and vertical jump height (p0.05). In conclusion, it was observed that 8 weeks functional strength training increases the spiking speed and improves biomotor abilities in young female volleyball athletes.