Dışsal jasmonik asit ve salisilik asit uygulamalarının havucun karotenoid miktarı ve verimi üzerine etkileri
The effects of exogenous applications of jasmonic acid and salicylic acid on carotenoid amount and yield of carrot
- Tez No: 717011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ TÜRKYILMAZ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Abiyotik ve biyotik stres faktörleri reaktif oksijen türlerinin oluşumuna neden olarak canlıları olumsuz yönde etkilemektedir. Oluşan reaktif oksijen türlerinin ortadan kaldırılması ya da etkilerinin azaltılmasında antioksidanlar görev alır. Besin olarak tüketilmesinin yanı sıra, sağlık ve kozmetik sektörlerinde özellikle yüksek antioksidan içeriği ile önemli olan havucun dışsal büyüme düzenleyici uygulamalarıyla karotenoid miktarının ve veriminin arttırılmasının bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada dışsal uygulanan değişik konsantrasyonlardaki (0,5 ve 1 mM) Jasmonik asit ve Salisilik asit'in havucun karotenoid miktarı ve verimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Yapılan morfolojik ölçümler (çıkış oranları, plumula-radikula boyu, taze ve kuru ağırlıkları) ile fizyolojik ve biyokimyasal analizler (klorofil miktarı, toplam protein miktarı, karotenoid miktarı, süperoksit dismutaz ve katalaz enzim aktiviteleri) sonucu elde edilen veriler bu büyüme düzenleyicilerin havucun karotenoid miktarının ve veriminin arttırılmasında olumlu etkilere sahip olduğunu kanıtlamıştır. Bulgularımız bu konudaki çalışmalara temel bilgi oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Abiotic and biotic stress factors negatively affect living things by causing the formation of reactive oxygen species. Antioxidants play a role in eliminating reactive oxygen species or reducing their effects. It is thought that increasing the carotenoid amounts and yield of carrot, which is especially important with its high antioxidant content in the health and cosmetic sectors as well as being consumed as a food, with external growth regulator treatments, will contribute to the economy of the region and the country. In this study, the effects of exogenously treated different concentrations (0.5 and 1 mM) of Jasmonic acid and Salicylic acid on the carotenoid amount and yield of carrots were investigated. The morphological measurements (emergence, plumula-radicula length, fresh and dry weights) and physiological and biochemical The data obtained as a result of the analyzes (chlorophyll amount, total protein amount, carotenoid amount, superoxide dismutase and catalase enzyme activities) proved that these growth regulators have positive effects on increasing the carotenoid amount and yield of carrots. Our findings will form the basis of studies on this subject.