Emîr Timur'un oğulları ve torunlarıyla ilişkisi
Emîr Timur's relationship with sons and grandchildren
- Tez No: 717070
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET YAKUPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Timur Devleti gibi büyük bir imparatorluk kurmuş olan Emîr Timur, sağlığında oğul ve torunlarını belli bölgelere vali olarak atamıştır. Timur'un sağlığında ona isyan eden herhangi bir şehzade olmamıştır. Ancak yaşanan yanlış anlaşılmalar neticesinde bazı şehzadeler yoldan sapmıştır. Emîr Timur tarafından bu şehzadelere ceza olarak sopa atılmış ve huzura kabul edilmeyip, görev yerleri değiştirilmiştir. Timur döneminde şehzadeler sebep ne olursa olsun öldürülmemiştir. Sadece şehzadelere hafif cezalar verilmiştir. Büyük bir hükümdarlık kurmuş olan Emîr Timur kendinden sonra başa geçecek olan haleflerine büyük önem vermiştir. Bu sebepten ötürü oğul ve torunlarının iyi bir eğitim almasını istemiş ve aynı zamanda çıktığı bütün seferlerde onları yanında götürerek tecrübe kazanmalarını sağlamıştır. Emîr Timur, oğul ve torunlarını birbirinden ayırmadan hepsine eşit muamelede bulunmuştur. Emîr oğul ve torunlarını evlendirirken onları siyasî hedefleri ve amaçları doğrultusunda seçtiği hükümdarların kızları ile evlendirmiştir. Bunun için şehzadelerin evlendirme merasimleriyle bizzat kendisi ilgilenmiştir. Herhangi bir şehzadeyi ordunun başında sefere gönderdiğinde ise şehzadelerin sıhaatinden haberdar olmak için bölgeye sık sık ulak göndermiştir.
Özet (Çeviri)
Emîr Timur, who established a great empire like the Timur State, appointed his sons and grandsons as governors of certain regions in his health. There has never been a prince who rebelled against Timur's health. However, as a result of the misunderstandings, some princes have strayed from the path. A stick was thrown at these princes as punishment by Emîr Timur and they were not accepted into peace and their positions were changed. During the Timur period, princes were not killed for whatever reason. Only the princes have been given light punishments. Emîr Timur, who established a great reign, attached great importance to his successors who would take over after him. For this reason, he wanted his sons and grandchildren to have a good education and at the same time he took them with him on all his expeditions and allowed them to gain experience. Emîr Timur treated all of them equally without separating his sons and grandchildren. When marrying their sons and grandchildren, the rulers who elected them for their political objectives and purposes.