Abdulvehhâb b. Muhammed el-Kurtubî'nin el-Mûdih fi't-Tecvîd adlı eserinin tecvîd ilmindeki yeri
The place of Abdulvehhâb b. Muhammed el-Kurtubî's work el-Mûdih fi't-Tecvid, in the science of tecvîd
- Tez No: 717123
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF TOPYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmamızda tecvîd ilminin bilimsel olgunluğa eriştiği hicrî V. yüzyılda Endülüs'te kaleme alınan Abdulvehhâb b. Muhammed El-Kurtubî'nin (461/1068) el-Mûdih fi't-Tecvîd isimli eserinin tecvîd ilmindeki yerini konu ettik. Herhangi bir şeyin o sahadaki yeri tespit edilirken; içerik itibariyle kendinden önce ve sonra, o şeyle ilgili kaynaklara başvurulur. Bu meyânda biz de âdeta pergelin ucunu bu eserde sabitleyip gerekli oranda diğer kaynaklarla pergelin açısını genişlettik. Eserin takip ettiği konu sıralamasına sadık kalarak ele aldığı bahisleri bu minval üzere inceledik. Çalışmamız girişi takip eden; lahn, harflerin mahreç ve sıfatları, lafızların terkîbî ile alakalı durumlar, hareke-sükûn, işmâm-revm ve Kur'ân okuma üslûbu başlıklarını ihtiva eden beş bölümden müteşekkildir. Tecvîd'in tarihsel serancâmı ve müellifin hayatı başka çalışmalarda yer aldığı için tekrara düşmemek adına bu fasıllara yer vermedik.
Özet (Çeviri)
In this study, in the science of tajwid we discussed the place of 'Abdulwahhāb Bin Moḥammad Al-Qurṭubī 's (461/1068) work named al-Mūḍih fī al-Tajwīd, which was written in the Andalusian intellectual environment of the fifth century of hijri, when the scientific identity of the science of tajwid was formed. While determining the location of anything in the field to which it is connected; In terms of its content, before and after it, resources related to that thing are referred. Within this framework, we tried to fix the tip of the compass in this work and enlarged the angle of the compass with other sources as necessary. We have examined the bets which the aforementioned work deals with by depending on the subject order followed by the work, in this way. By following the introduction, our study consists of five chapters, including the headings of the lahn (solecism, alteration or mistakes in recitation of the Qur'an), the origin (makhraj) and adjectives of letters, the situations related to the composition of words, the vowel mark (harakah) and zero-vowel mark (sukūn), ishmam (add a hint of a harakah or letter to an another existing letter)-rawm (weakening of the sound with a vowel until most of its sound disappears) and the style of recitation of the Qur'an. In addition to this, since the historical phases of the science of tajwid and the life of the author are included in other studies, we have not included these chapters in order to avoid repetition in this study.