Cemaleddin el-Kasımi'nin el-Cerh ve'Ta'dil adlı eseri üzerine bir inceleme ve kaynak tetkiki
Research al saurce Al-Jarh and tadil work of Jamalladdin Al Kasemi
- Tez No: 100211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ÖZAFŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Cemaleddin el-Kasımî'nin“el-Cerh ve't-Ta'dil”adlı Eseri Üzerine Bir İnceleme ve Kaynak Tetkiki adlı tezimiz bir giriş iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Tezimin giriş kısmında bu konunun bu konunun önemi ve bu konu hakkında genel bilgi sunulmaktadır. Tezin birinci bölümü dört ana başlıktan oluşmaktadır. Başta Cerh ve Tadil kavramları olmak üzere Cerh ve Tadil ilminin başlamasına neden olan faktörler ve İslam tarihinin son dönemlerindeki fitne olayına kader Cerh ve Tadil ilmi incelenmektedir. Daha sonra cerh ve Tadil ilmi ile ilgili yazılan eserleri ele almışımdır. Son olarak söz konusu eserin yazarı el-Kasımî'nin hayatını, kişiliği, yaşadığı dönemi ve eserlerini incelemişimdir. İkinci bölümde ise el-Cerh ve't-Ta'dil adlı eserin tahricini (kaynak tetkikini) yapmışımdır. Arapça orijinal kaynağım esas aldım ve eserde geçen ayet, hadis, alimlerin görüşlerini ve kaynakların tespiti edilmiştir. Kişilerin hayatları verilmiş ve bazı önemli terimler açıklanmıştır 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thiesis which named Research al Saurce Al-Jarh and Tadil Work of Jamalladdin Al-Kasemi has cantain an introduction, tow partition and canclusioa In the intorduction part I has given a general information and I had natitied abaut the importance of this subject. The first partition of this thesis has made of four basical partition. The first part is (the mantify and the madification (Jarh & Tadik )) knowledeg's terms, the other parts are explaning the resans of creation and beginings at the (matify & the modification (Janh & Tadi ))'s knawledge and I had researched the nearest islamic history of this knowledge. On the othe hand I had reseanched the warks which had written abaut (Jarh & Tadil )'s subject. The ladt partition is Jamalladdin Al-Kasemi' s (the writer at the work which I researched in this thesis )life, personality, works and the period which he had lived in. The secand partition of this thesis is cantain research of the Al-Jarh & Al- Tadil works, in Arabic from the orijinal source and resaurding of the, Ayet, Hadith and ideas and opinians. In the other side I had explaned some of terms and wards mats belong to this subject. 47