Türkiye tarım makinaları sektörünün ulusal ve uluslararası konumu bağlamında marka algısının araştırılması
Investigation of brand perception in the context of national and international position of Turkish agricultural machinery sector
- Tez No: 717404
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
21. yy küreselleşmenin en hızlı ilerlediği ve teknolojinin neredeyse tüm hayatımıza girdiği bir dönem olarak adlandırılmaktadır. Bilişimden tutun da kültürel, sosyal ve ekonomik olarak her alanda teknolojinin artık zorunlu olduğu her sektörde modernleşmenin kaçınılmaz olduğu bir dönemdeyiz. Her ne kadar uzay çağına geçişimizi artık kabullenilse de bir nokta hiçbir canlı için vazgeçilmez bir kritik eşiktir: yiyecek. Tüm canlılar ne kadar teknolojinin esiri olursa olsun , beslenme kavramını hayatımızdan asla uzak tutamayız. Bu bağlamda ihtiyacımız olan yiyecek ve mahsulleri topraktan karşıladığımız için gerekli olan tarım işleme süreci yine günümüz dünyasına paralel mekanizasyonlarla yapılmaktadır. Yine teknolojinin gelişmesi ile birlikte daha modern yapılan tarım uygulamalarında kullanılan makine ve traktörler hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Buna istinaden tarımda önde gelen ülkemiz tarım uygulamaları ile birlikte pek çok üreticiyi barındırmakta ve tüm tarım uygulamaları için ihtiyaç olan makinaları sağlamaktadır. Sahip olduğu hammadde, ucuz işgücü, ucuz üretim gibi maliyet faktörlü ekonomik üstünlükler, coğrafi konum avantajı gibi nedenler uluslararası ticaretimize önemli oranda yön vermektedir. Bu noktada oluşan rekabetçilik, marka algısı, pazarlama stratejileri ticaret başarılarımızı doğrudan etkilemektedir. Bu da en nihayetinde ülke algısını ortaya çıkaracak ve uluslararası ticaret piyasasını bu çemberde şekillendirecektir.
Özet (Çeviri)
21.yy is called the century which improves the fastest and places of the technology almost the whole part of our life. We are in a period that modernisation is inavitable in any sector such as from informatic to cultural, social and economical where the technology is mandatory of every part. Although the the transition of space age is approved , a critical point is a inavitable for each alive: food. Even all alives are a slave of the technology, we can not keep away the nutrition notion of our life. In this context, from the reason we provide our needs of crops from the soil, the necessary soil tillaging process is applied by the technological mechanisation. In this context, agricultural machineries and tractors are used in soil applications by parallel graphic within technology. Therefore Turkey that is leading of agriculture; includes many of manufacturers and provides machineries which are needed for agricultural applications. Cost based economic superiority such as raw material ownership, competitive labour, cheap production and geographic advantages are the main factors which directs international trade as important level. In this point , brand perception, marketing strategies, the competition directly effects on our success of international trades This creates a country perception at the end and shaped the trade markets around this circle.