خمتصر شرح التبصرة والتذكرة حملمد أمني حممود احلسيين الشهري ب (أمري ابدشاه) - دراسة وحتقيق
Muhtasaru Şerhi et-Tebsira ve't- Tezkira Muhammed Emin b. Mahmud el-Hüseyini El-Hanefi El-Horasani el-Buhari el-Mekki (Emir Padişah) (Dirase ve tahkik) / Mukhtasaru Sharh al-Tabsiera Wa al-Tathkira by Muhammed Emin bin Mahmud Al-Husaini Al-Hanafi Al-Horasani Al-Buhari Al-Makki- (Amir Padishah) study and edition
  1. Tez No: 717420
  2. Yazar: ANAS ALMUSA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAJMEDDIN ALLISSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu tez, Emir Padişah olarak tanınan ve hicri 9. asrın alimlerinden sayılan Muhammed Emin el-Hüseyni'nin hadis mustalahına yönelik kaleme aldığı eserinin tahkikini kapsamaktadır. Kuşkusuz hadis mustalahı, önemli şer'i ilimlerden birini oluşturmaktadır. Hadis ilmi merdud rivayetler ile merfu, mevkuf veya maktu olan hadislerin sahihlik derecelerini ayırt edebildiğimiz için büyük bir öneme sahiptir. Eserimiz, Iraki'nin et-Tebsıra ve't-tezkire adlı şerhinin özetidir. Padişah, bu kitabı eserin amacına uygun olarak özetlemiş ve esere göz atmak isteyen kişilerin uzun ciltlere bakmasına gerek kalmaksızın bir özetini sunmuştur. Bu alandaki öneminden dolayı araştırma dahilinde eserin el yazması nüshaları araştırılmıştır. Bu araştırma sonucunda eserin okunur bir şekilde kaleme alınmış ve sadece ufak tefek hatalar barındıran iki tam el yazması nüshasına erişilmiştir. Tahkik işleminde bu iki nüshadan biri esas alınıp diğeri ihtiyaç duyulduğunda başvurulmak üzere kullanılmıştır. Tahkik ve yorumlama işleminde ise metin iki kısma ayrılmıştır: İnceleme kısmı olan birinci kısımda el-Irakiden, İbnü's-Salah ve Emir Padişah'tan bahsedilmiştir. İsimleri, doğum tarihleri, ortaya çıkışları, en önemli öğrencileri, eserleri ve ilmi konumları belirtilmiştir. Ardından tahkik konusu olan eser tanıtılıp, yazara nispet edilmesi ve yazarın yöntemi açıklanmıştır. Eserin içeriğine uygun olan ismin“Muhtasar şerhi et-Tebsıra ve't-tezkire”olduğu belirtilmiştir. Tahkikte esas alınan el yazması nüshalar nitelenip, her nüshanın özellikleri ve bu nüshaların örnekleriyle birlikte (ş) nüshasının esas alınma sebebi belirtilmiştir. İkinci kısım ise tahkik ve yorum kısmıdır. Esas alınan el yazması nüsha ile eserin metni kopyalanmıştır. Ardından ikinci nüsha ile karşılaştırma yapılıp, haşiyedeki iki nüsha arasındaki farklar tespit edilmiştir. Ayrıca metne okuyucunun karıştırmadan anlamasını kolaylaştıracak yeterli ölçüde hareke konmuştur. Kur'an ayetleri, hadisler, sahabe ve tabiin sözleri çıkarılmıştır. Metni anlamada etkisi olan alimlerin biyografisine değinilmiştir. Mümkün olduğu kadar kaynaklara başvurularak sözlerin doğruluğu ispat edilmiştir. Yeterli miktarda kaynak bulunarak açıklama ve izaha ihtiyaç duyulan kısımlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation serves as an examination into a book on Hadith Terminology written by a scholar who lived in the 9th Hijri century: Amin al-Husseini, commonly known as Amir Badshah. Hadith Terminology is one of the most important Islamic disciplines, which is rooted in its function through which we can ascertain or dismiss a certain Hadith narration, as well as which narrations (Marfoua' Mawqouf, Maqtoua') are traced to the prophet. The book in question is an abridgment of the book, Sharh al-Tabesrq Wa al-Tathkira by al-Hafez al-Iraqi. Badshah managed to abridge the original work while maintaining its spirit. In that, the reader can gain a satisfactory understanding without the need to read the rather lengthy original work. Considering the value of the said book, I set out to find original manuscripts, and I managed to find two full copies written in legible handwriting with few errors. I based my examination on one of the two while using the second if a need arose. I divided my labor into two facets – research in which I tackled hadith narration reported by al-Hafez al-Iraqi, Ibn al-Salah, and Amir Badshah. I detailed their names, births, upbringing, most notable students, bibliography, and historical foothold. I then gave an overview of the book in question, its historic tracings, and approach. I explained why a proper name for the book would be“Mukhtasar Sharh al-Tabsiera Wa al-Tathkira”. Afterwards, I gave a description of the manuscripts I used while detailing the merits of each copy and explaining my reasoning for using the copy“s”with providing examples of each copy. The second facet is examination and remarks in which I copied the texts of the manuscript originally adopted and cross-examined it with the second one to pinpoint the differences as footnotes. I made sure to examine and produce an adequate text that can be easily read with no confusion. I also accredited the Quranic verses, Hadiths, and other adages (Athar). Additionally, I wrote a biography for the figures relevant to the text and accredited all saying by going back to their source whenever available while providing explanation when needed.