The effects of performance-based design tools on design thinking process
Performansa dayalı tasarım araçlarının tasarım odaklı düşünme süreci üzerindeki etkileri
- Tez No: 717421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK GÜRSEL DİNO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Tasarım odaklı düşünme, özellikle Mimarlık alanında olmak üzere birçok meslekteki problemlerle başa çıkmak için bir paradigma olarak tanımlanmaktadır. Tasarım odaklı düşünme süreci temelde, en iyi çözümü bulmak için problem çözmektir. Farklı koşulların çeşitli ve benzersiz gereksinimleri olduğundan tasarım problemlerinin karmaşıklığı artar. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte tasarımcılar karmaşık problemlere en uygun çözümü bulmak için tasarım destek araçlarını kullanmaya başladılar. Performansa dayalı mimari, yapılı çevrenin tasarımına ayak uydurmak için dijital teknolojiler kullanılarak tasarlanmıştır. Bu çalışma, performansa dayalı tasarım araçlarının tasarım düşüncesi süreci üzerindeki etkisini araştırmayı ve analiz etmeyi amaçlamaktadır. Tasarım düşünce sürecini anlamak için performansa dayalı tasarımı kullanırken tasarımcının etkinliğini gözlemlemek ve değerlendirmek çok önemlidir. Bu araştırma, tasarım düşüncesi ve tasarım yöntemleri üzerine yapılan araştırmaları ve performansa dayalı tasarımın tarih boyunca geçirdiği evrimi inceleyerek, belirli bir tasarım problemi ile performansa dayalı tasarım araçlarının tasarım düşünme yetenekleri üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Katılımcılara önceden belirlenen tasarım problemi verilerek performansa dayalı tasarım araçlarını kullanmaları istenecektir. Çalışmanın iki ana adımı vardır, birincisi performansa dayalı tasarım araçlarını kullanarak tasarım sürecinin tamamlanması, ikincisi ise bu tasarım süreçlerinin analizidir. Sesli düşünme protokolü, katılımcılarla görüşmeler ve Linkografiden oluşan birleşik bir metodolojinin kullanılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Design thinking is identified as a paradigm for dealing with problems in many professions, particularly in the field of Architecture. The design thinking process is fundamentally problem-solving to find the best solution. The complexity of design problems increases because different conditions have various and unique requirements. With technological development, designers have started to use design support tools to find the most proper solution to complex problems. Performative architecture is designed using digital technologies to challenge the design of the built environment. This study intends to explore and analyze the influence of performative design tools on the design thinking process. Observing and evaluating the designer's activity is crucial while using performative design to understand the design thinking process. The study aims to review the research on design thinking and design methods and the evolution of performance-based design throughout history. It is further intended to assess the influence of performative design tools on design thinking abilities with a given design problem. The analysis will be conducted with participants by giving them a design task, and they will be required to use performance-based design tools. The study has two main steps, the first is the design task using performance-based design tools, and the second is the analysis of these design processes. It is intended to use a combined methodology of think-aloud protocol, interviews with the participants, and Linkography.