Türkiye'de yapılan halk oyunları yarışmalarının kurumlara göre incelenmesi ve değerlendirilmesi
The Researching and appraising of folk dance competitions according to foundations in Turkey
- Tez No: 71743
- Danışmanlar: DR. CENGİZ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Günümüzde sosyal etkinlik boyutlarını aşmış olan halk oyunlarımız, Cumhuriyetin ilk yıllarından beri yurtiçi-yurtdışı festival, şenlik ve yarışmalar şeklinde sürdürülmektedir. Dolayısıyla şimdiye kadar bu konuda yapılan çalışmaların pratik kısmı daha ağır basmış, alana hizmet vermiş kişilerin yaptığı çalışmaların yanısıra üniversitelerdeki akademik çalışmalarla teorik kısmı daha da hız kazanmıştır. İşte bu yüzden halk oyunlarının önemli bir yerini işgal eden halk oyunları yarışmalarının teorik olarak incelenmesi küçük de olsa bir boşluğu dolduracaktır. Şimdiye kadar değişik meslek gruplarından olan kişiler tarafından değerlendirilen halk oyunları yarışmalarının bundan sonra bu işi bilimsel anlamda irdeleyen kişiler tarafından yürütülmesi kanımızca daha uygun olacaktır. Biz bu çalışmada Türkiye' de yapılan halk oyunları yarışmalarını kurumlara göre incelemeyi amaç edindiysek de; şimdiye kadar oluşturulan değerlendirme belgelerinin tamamının elimize geçememesi sonucuyla sadece varolanların tespiti ve değerlendirmesinin yanında daha sade, ideale yakın bir belge oluşumu üzerinde durduk. Yapılan bu çalışma alanımızda daha da derinlik kazandırılarak işlenmesi gereken önemli bir konudur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our days, our folk dances, which have gone far beyond social activities dimension, are held in the form of festival and competition, since the first years of the Republic. On account of this, the research done on the subject have mostly been about the practical application of the dances. The academic studies done by devoted persons in universities have given speed to the theoritical aspect of the folk dances. We think that the theoritical study of folk dance competitions will help to fill a gap in this subject. In our opinion, it is more appropriate that the folk dance competitions subject is studied by people who look at it from a scientific viewpoint The aim of this study was to examine the folk dance competitions according to associations. But unfortunately, we couldn't reach all the result papers and we based our study on the data we could obtain. We tried to result into a plain document, close to ideal This study covers an important subject matter which needs to be examined more deeply. T.C YÜKSHCÖ&HCTİMKDROLÜ DOKUMAKTASIN «HI