Tar'ın tarihsel süreç içindeki değişimi ve gelişimi
The evaluation and changes of the tar throughout history
  1. Tez No: 71742
  2. Yazar: AŞKIN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ATINÇ EMNALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
“Günümüzde Kullanılan Tar'ın Tarihsel Süreç İçindeki Değişimi ve Gelişimi”ana başlıklı tezimiz iki bölümden oluşmaktadır. Önsöz 'de; tez çalışması ve kaynaklara ulaşılması konusunda bilgi verilmiştir. Giriş' te; halk müziğinin farklı tanımları yanında, çeşitli yönleriyle sınıflandırılması yapılmış; I. Bölüm'e geçilip; Tar'ın tarihçesi ve tar diye adlandırılan sazlardan sözedilerek, tarihi süreç içinde geçirdiği biçimsel değişiklikler anlatılmıştır. II. Bölüm'de ise; tar'ın yapısal ve icra özellikleri yanında orkestradaki yeri, önemi ve ülkemizdeki tar eğitiminden söz edilmiştir. Sonuç 'ta ise; çağın sosyal yapısına parelel olarak gelişip değişen tarın, halk müziğindeki yeri ve önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis entitled“The Evolution and the Changes of the TAR Throughout History”has been completed in two sections. The Preface, gives information about finding the resources and work that has been done. In the Introduction, besides the different definitions of Turkish Folk Music, the categores of folk music have been identified and explained. Section I., includes the history of the TAR. Also, some information is given about the historical evolution and the structural changes of TAR through out its history. In Section II., some important information about the features of the TAR is given, as one of the distinguished musical instruments, in Turkish folk music. Besides this information, the TAR's place in the folk musical orchestra is also included. In the Conclusion, parallel to the social changes in history, the TAR's evolution and its place in folk music has been explaned.