القيم الإعلامية في الخطاب القرآني / El-Kıyemü'l-i'lâmiyye fi'l-Hitâbi'l-Kur'ânî
Elkiyemul Eli'lamiyya Fi Elhitâb Elkur'âni
  1. Tez No: 717472
  2. Yazar: QASIM ALWAN JASIM JASIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ALABALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Her milletin, başvuracağı ahlak bütünlüğü olmak zorundadır. Nitekim en önemli öğretilenlerden biri olan ahlak olmadan hiçbir semavi mesaj gelmemiştir. Bilakis insanoğlunun kendi elleriyle koydukları yasaların başında bile başvurdukları ahlaklar kaleme alınmıştır. Müsbit veya menfi olması gözetilmeksizin bu ahlaklar, her toplumun üzerinde anlaştıkları tercihlerden ibarettir. Ahlak meselesi bireyler ve toplumlar için büyük önem taşıdığından araştırmacı, (Kur'an Hitabında ilam Ahlakı) başlığı ile oluşturulan bu çalışmada konuya ışık tutmaya çalışmış, konunun genişliğini ve bütün yönlerini ele almanın zorluğu sebebiyle, konunun sınırlandırılıp daraltılmasını gerekli görmüştür. Zira ahlak hakkında konuşmak, İslam hakkında konuşmak demektir; çünkü İslam, ahlak üzerine nadide ve özel bir dindir. Dolayısıyla araştırmacı, bu ahlaklardan özellikle haber ahlakından örnekleri ele almıştır. Bu çalışmada araştırmacı tümevarım yaklaşımı izlemiş ve Kur'an-i Kerim'e dayanarak, araştırmanın önsözünden sonra; çalışma problemi, hedefleri ve metodolojisi de dahil olmak üzere araştırmanın metodolojik çerçevesini ele alan giriş ile başlamıştır. Daha sonrasında ise tanımları, Kur'ani hitap türlerini, Kur'an-ı Kerim'de İslami haber ve yöntemlerini içeren hazırlık bölümü gelmektedir. Birinci bölümde haber ahlakı ve müfessirler nezdinde delaletlerini iki başlık altında ele almıştır: Birincisi, Kur'an hitabındaki müsbit haber ahlakı ve bunların müfessirler katında delaletleri hakkında, ikincisi ise Kur'an hitabında yer alan menfi haber ahlakı ve bunun müfessirler katındaki delaletleri hakkındadır. İkinci bölümde araştırmacı Kur'an'ın hitap delâletini iki konuda ele almıştır, birincide lafızların delâleti ikincisinde ise mantuk ve mefhum delâletiniydi. Üçüncü bölümde araştırmacı, Kur'an hitabında yer alan haber ahlakının birey ve toplum üzerindeki en önemli etkilerini sunmuştur. Sonra araştırmacının ulaştığı, Kur'an-ı Kerim'in haber ahlakının en büyük kaynağı olduğu ve onunla amel etmek, erdemliliğe ve yüceliğe dair çağırdığı şeye tutunabilmek adına, Yüce Allah'ın zikrettiği müsbit ahlakların var olduğu gibi en önemli neticeleri içeren sonuç bölümü gelmektedir. Menfi ahlakla alakalı ondan kaçınmaya, nehy etmeye ve ona karşı uyarılara dair örnekleri zikretmiştir. Allah'ın kitabında, zaman ve mekanın değişmesiyle değişmeyen, değiştirilemeyen ahlaklar yer almaktadır. Yüceliğini, kutsallığını Yüce Allah'tan almıştır. Haber ahlakının olumlu ve olumsuz etkileri söz konusudur. Araştırmacı çalışmayı, bu alanda ahlak ve meydana getirdiği etkileri ile ilgili başlıca tavsiyeleri sunarak sonuçlandırmıştır. AnahtarKelimeler: Değer, Ahlak, Kur'ani söylem, Haber(iletişim)
Özet (Çeviri)
Every nation must have the values against which it is judging, Values have always been at the forefront of the goals of the heavenly messages. The laws that people put in place write in their prologues their values that they appeal to, Regardless of those values, whether negative or positive, they are the preferences of each society according to what they have agreed upon. And as the matter of values is of great importance to individuals and societies، the researcher sought to shed light on it In this study tagged with (Media values in the Quranic discourse). And because the topic is broad, it was necessary to define it with limits, Otherwise, talking about values is a conversation about Islam, because it is a religion of values par excellence, Therefore, the researcher took examples of values, specifically media values. In the first chapter, it deals with media values and their significance for the Interpreters of the Holy Quran, and that is in two sections: the first: regarding the positive media values in the Qur'an discourse their connotations. As for the second: it was about the negative media values in the Qur'an discourse and their connotations. In the second chapter, the researcher dealt with the significance of the Qur'anic discourse, in two sections, the first was in the semantics of words, and the second was in the meaning of the operative and the concept. In the third chapter, he took the Qur'anic discourse and the effects of media values in it on the formation of the behavior of the individual and society in two sections, the first in the Qur'anic discourse and its significance for the commentators, and the second in the effects of media values in the Qur'anic discourse on the formation of the behavior of the individual and society. Then the conclusion, which included the most important findings of the researcher, that the Noble Qur'an is the greatest source of media values, and that there are positive and commendable values mentioned by God Almighty in order to work with them and adhere to what it call for elevation and advancement. He also mentioned reprehensible negative values in order to avoid and forbid it And the warning against them. the values contained in the Book of God Almighty do not change with the change of time and place, for they are the divine source that acquired their sanctity from God Almighty, and that media values have positive and negative effects. The researcher concluded this study with the most important recommendations in the field of studying values and their implications.